Asset Publisher Asset Publisher

Back

Międzynarodowy Dzień Wróbla

Międzynarodowy Dzień Wróbla

Wróbel, ten niewielkich rozmiarów towarzysz, 20 marca obchodzi swoje święto. Wprawdzie wróbel jest miejskim, a nie leśnym ptakiem, ale tak bardzo rozpowszechnionym, że warto o nim napisać. Okazuje się, że wróbel - mimo swojego niewielkiego rozmiaru - odegrał dużą rolę w rozwoju nauk przyrodniczych.

O wróblu, już w 1758 roku pisał Karol Linneusz, nazywając go Passer domesticus. W dokładnym tłumaczeniu passer oznacza małego, aktywnego ptaszka, a domesticus to po prostu „domowy”.

Co ciekawe, wróbel mimo, że jest gatunkiem rozpowszechnionym, to w naszej częściej Europy jest stosunkowo nowy, ponieważ pojawił się zaledwie kilka wieków temu.

Wróble inne kontynenty podbijały wraz z emigrantami z Europy,  w 1859 r. wypuszczono je na Nowej Zelandii.  Jedynym miejscem, gdzie wróbel domowy dotąd się nie zadomowił, jest Grenlandia. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Czy wiesz, że na całym świecie żyje aż 26 gatunków wróbli? Nie wierzysz, zobacz galerię zdjęć wróbli z całego świata.

Niezwykle podobny do wróbla jest mazurek. Samce tego pierwszego gatunku mają szare czapeczki na głowie i czarne śliniaki na podgardlu (zimą śliniaki są cieńsze i przypominają krawaty). Natomiast mazurki mają brązowe czapeczki i czarne plamki na policzkach, których nie mają wróble. Różnice między gatunkami pokazuje też specjalnie opracowana infografika.

Jak świętować dzień wróbla?

Wróble są bohaterami wielu piosenek i bajek dla dzieci. Dwóch najbardziej znanych to Elemelek i Ćwirek. Pierwszy wróbelek to bohater wierszowanych bajek Hanny Łochockiej. Od niedawna tej bajki możecie posłuchać również jako audiobooka!. Co ciekawe losy wróbelka Elemelka śledzą już kolejne pokolenia dzieci i to już od przeszło 50 lat!

Znacznie młodszy Ćwirek to postać filmowa. Jego losy można śledzić w 39 odcinkach bajki pt. „Przygód kilka wróbla Ćwirka”.

Wykorzystajcie Dzień Wróbla, by poczytać, obejrzeć lub pośpiewać. Dla najmłodszych polecamy również kolorowankę.

Spróbujcie zaobserwować też wróble w Waszym otoczeniu!

 

Inspiracji do kalendarza zaczerpnięto z Ekokalendarza.

Autorami zdjęć są Roman Tomczak (R.T) oraz Tomasz Kowalski (T.K)