Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśnicy pomagają rybołowom

Leśnicy pomagają rybołowom

Poznańscy leśnicy wraz z ornitologami przygotowali kolejną platformę dla rybołowów w Wielkopolsce. To już 19 sztuczne gniazdo na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. To ważny element ochrony tych ptaków, których liczebność w Polsce wynosi ok. 40 par.

"To już kolejny tego typu obiekt na terenie Naszego Nadleśnictwa. Tym razem zdecydowaliśmy się na zaproszenie naszych skrzydlatych gości do zamieszkania w pięknie położonym „apartamencie” z widokiem na rezerwat przyrody „Las Liściasty w Promnie” oraz kompleks tzw. „Łąk Królewskich”, gdzie planowane jest utworzenie użytku ekologicznego. Powstanie platformy jest efektem współpracy Nadleśnictwa Czerniejewo, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Komitetu Ochrony Orłów" - mówi Hubert Kaczmarek rzecznik prasowy Nadleśnictwa Czerniejewo i dodaje, "mamy nadzieję, że przygotowana wspólnym wysiłkiem konstrukcja już w najbliższym sezonie lęgowym stanie się domem dla obserwowanej na tym terenie rodziny rybołowów."

Zdjęcie przedstawia parę rybołowów z Nadleśnictwa Włoszakowice. (Archiwum Nadleśnictwa Włoszakowice).

 

"Rybołowy to niezwykle rzadkie ptaki, stąd we współpracy z ornitologami zachęcamy je do zajmowania gniazd w wielkopolskich lasach. Jest to żmudne i rozłożone w czasie działanie, ale mamy już pierwsze przykłady wskazujące na powodzenie projektu. Takie jak pary ptaków, które zajęły w tym roku sztuczne gniazda w Nadleśnictwach Włoszakowice i Kościan. W sumie na terenie poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu utworzyliśmy na przestrzeni lat już 19 platform dla rybołowów" - dodaje dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor RDLP w Poznaniu.

 

Zdjęcie przedstawia dr. hab. inż. Tadeusza Mizerę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas obrączkowania rybołowa w Nadleśnictwie Włoszakowice. (Archiwum RDLP w Poznaniu).

Zgodnie z danymi Państwowego Monitoringu Środowiska w Polsce w 2022 roku lęgowe rybołowy odnotowano w 40 rewirach. Jest to wyraźny wzrost liczebności, gdyż w ostatnich latach rejestrowano około 30 stanowisk lęgowych tego gatunku (w 2020 roku stwierdzono 25 par lęgowych).

Aby zachęcić ptaki do osiedlenia się na danym obszarze i wyprowadzenia lęgów, montuje się sztuczne platformy. Wybór miejsca na sztuczne gniazdo poprzedzony jest analizą atrakcyjności stanowiska dla ptaka oraz jego wcześniejszymi obserwacjami na danym terenie. Ważny jest wybór właściwego drzewa, na którym montowana jest platforma. Powinno ono górować nad swoimi sąsiadami, gdyż właśnie takie stanowiska wybiera rybołów jako miejsce na gniazdo.

Rybołowy po raz pierwszy przystępują do lęgów dopiero między trzecim a piątym rokiem życia. Jeżeli w danym roku samiec wykaże zainteresowanie wybudowaną platformą, zaczyna ją częściej odwiedzać. W dalszej kolejności zaczyna rozbudowywać gniazdo, a następnie czeka na pojawienie się samicy. Proces ten może trwać dwa, trzy lata, zanim samica zdecyduje się złożyć jaja w danym gnieździe.

Samice rybołowów preferują obecność dodatkowych gniazd w swoim rewirze. Gdy coś je zaniepokoi na danym stanowisku, mają wówczas możliwość złożenia jaj w zastępczym gnieździe. Wszystko to sprawia, że proces od stworzenia dogodnych warunków dla rybołowów, począwszy od budowy platformy, do sukcesu lęgowego w postaci wychowania młodych ptaków, trwa kilka lat.