Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Państwowe na targach DREMA 2024

Lasy Państwowe na targach DREMA 2024

Po raz kolejny Lasy Państwowe prezentują się branży i odwiedzającym na Targach DREMA.

Dla odwiedzających stoisko leśnicy przygotowali m.in. gogle VR, dzięki którym można przenieść się w wirtualny świat mokradeł i zobaczyć efekty wieloletnich działań retencyjnych prowadzonych przez Lasy Państwowe, a także obejrzeć wyjątkowe obiekty przyrodniczo cenne z całej Polski. To interaktywne doświadczenie pozwala lepiej zrozumieć znaczenie pracy leśników w ochronie ekosystemów. Dodatkową atrakcją była strefa leśnego relaksu, gdzie w otoczeniu zieleni i na wygodnych pufach można odpocząć od targowego zgiełku, przenosząc się w atmosferę spokojnego lasu.

Udział Lasów Państwowych w międzynarodowych targach DREMA w Poznaniu to również wyraźny sygnał gotowości leśników do współpracy z sektorem leśno-drzewnym, a jednocześnie podkreślenie znaczenia drewna jako surowca strategicznego dla polskiego przemysłu. Poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz regulacji, Lasy Państwowe chcą wspierać rozwój branży, ułatwiając dostęp do surowca i stabilizując funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw.

Rozwój sektora leśno-drzewnego (w tym meblarskiego) w Polsce opiera się na zasobach leśnych oraz racjonalnym i trwałym gospodarowaniu nimi. Jako główny dostawca drewna w Polsce, Lasy Państwowe odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu stabilnych dostaw surowca, co czyni je naturalnym partnerem polskich przedsiębiorców z tej branży.

W ostatnich tygodniach Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Witold Koss, zaproponował szereg istotnych zmian, mających na celu poprawę sytuacji rynkowej przedsiębiorców z sektora leśno-drzewnego. Jedną z kluczowych propozycji jest wprowadzenie zmian w systemie sprzedaży drewna, które mają premiować firmy przetwarzające surowiec na miejscu, zamiast eksportować go w nieprzetworzonej formie. To rozwiązanie miałoby bezpośrednie korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla polskiej gospodarki.

Ponadto, Dyrektor Generalny LP zaproponował Ministerstwu Klimatu i Środowiska uznanie drewna za surowiec strategiczny, co oznaczałoby wprowadzenie czasowego zakazu jego eksportu poza granice Unii Europejskiej i EFTA. Takie rozwiązanie zwiększyłoby przetwarzanie surowca w kraju, co przyniosłoby korzyści całej branży oraz gospodarce narodowej.