Zdążyli z pomocą. Daniel uratowany!

Krotoszyńscy leśnicy w pobliżu miejscowości Ostatni Grosz (Nadleśnictwo Krotoszyn) oswobodzili zaplątanego w druty daniela.

"Uwięzionego daniela zauważył Łukasz Jasiak - pracownik nadleśnictwa, który niezwłocznie powiadomił najbliższego leśniczego. Po szybkiej ocenie sytuacji zorganizowano nożyce niezbędne do przecięcia drutów, które oplotły wieniec byka. Do akcji przystąpił Krystian Chmielarz leśniczy leśnictwa Rochy z pomocą podleśniczego Tobiasza Ostoja. Ważne było, aby drut przeciąć jak najbliżej poroża, dlatego należało podejść bardzo blisko zestresowanego zwierzęcia. Gdy udało się odpowiednio skrócić dystans Tobiasz przeciął drut, a oswobodzony daniel salwował się ucieczką"-relacjonuje Przemysław Świerblewski z Nadleśnictwa Krotoszyn.

Pamiętajmy! Jeśli widzimy zwierzę, które potrzebuje pomocy, to zawsze możemy zadzwonić pod leśny numer interwencyjny lub zgłosić się do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt."O daniela i jego poroże (nazywane od swojego kształtu łopatami) nie należy się martwić. Daniele, tak jak sarny, jelenie czy też łosie zrzucają na wiosnę swoje poroże, dlatego też pozostały fragment drutu nie będzie mu przeszkadzał zbyt długo"-informuje Ada Bończyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

UWAGA! Pozostawione w lesie sznurki czy druty, stanowią śmiertelną pułapkę dla zwierząt, dlatego powinniśmy zadbać o ich usunięcie!

To nie pierwsza sytuacja, gdy Krystian Chmielarz bierze udział w oswobodzeniu zaplątanego daniela. W artykule "Na ratunek" Nadleśnictwo Krotoszyn informowało o podobnej sytuacji, która miała miejsce prawie cztery lata temu.

"W takich sytuacjach należy działać szybko, ponieważ uwięzione zwierzęta przeżywają ogromny stres i próbują się uwolnić za wszelką cenę, często odnosząc przy tym obrażenia. Jednak trzeba postępować bardzo ostrożnie, ze względu na nieprzewidywalność zachowań przerażonego osobnika"- przypomina Przemysław Świerblewski z Nadleśnictwa Krotoszyn.

Co zrobić, kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija - co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? - odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz tutaj.

Pełen wykaz ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt w Polsce jest dostępny na stronie internetowej.

Poniżej prezentujemy film nagrany przez Łukasza Jasiaka z Nadleśnictwa Krotoszyn.