Wydmy nie tylko nad morzem

Ostatnie tygodnie wakacji rozpieszczają nas piękną pogodą, warto ją wykorzystać, aby odkryć kolejne niezapomniane tereny wielkopolskich lasów.

Wydmy kojarzą nam się z piaszczystymi wzniesieniami nad polskim morzem. Jednakże, istnieją także wydmy śródlądowe, równie imponujące, często słabiej widoczne, zazwyczaj porośnięte lasem. Największy w Polsce obszar gdzie zobaczymy wydmy, i to różnego typu, to Puszcza Notecka. Najbardziej okazałe są tzw. wydmy poprzeczne, mające na ogół ok. 20-30 metrów wysokości. Najwyższymi wydmami w okolicy są Wielka Sowa i Góra Rzecińska.

Majestatyczny krajobraz Puszczy Noteckiej, przypomina z lotu ptaka zielony pofałdowany dywan. Można go podziwiać z udostępnionej dla turystów 32 metrowej wieży widokowej położonej na terenie Leśnictwa Lichwin. Wieża pełni również funkcję dostrzegalni przeciwpożarowej. Taras widokowy dla turystów znajduje się 27 metrów nad ziemią.

Fot. Roman Tomczak (Nadleśnictwo Sieraków)

Płynąca przez Sierakowski Park Krajobrazowy rzeka Warta dzieli go na dwie części: północną z wydmowymi terenami porośniętymi borami i południową z pagórkowatym obszarem morenowym częściowo porośniętym lasami liściastymi i leżącymi w głębokich rynnach jeziorami. Najwyższym wzniesieniem na terenie parku jest morenowe wzgórze, o wysokości 126 m n.p.m. w okolicach Kwilcza.

Ważną drogą i atrakcją przecinającą puszczę jest tzw. trakt drezdenkowski z Sierakowa do Drezdenka, fragment historycznego połączenia Wielkopolski z Pomorzem Zachodnim. Pasmo wysokich wydm przekracza koło osady Pławiska. Gdy w 1807 r. przechodziła tędy część armii napoleońskiej, koła jej ciężkich armat grzęzły w piachu. Na pomoc wzywano okolicznych mieszkańców, by pomogli wyciągać działa i budować przejezdny trakt. Od tego czasu okoliczne wzniesienia noszą nazwę Francuskich Gór. Ich kulminacja, na której stoi obserwacyjna wieża przeciwpożarowa (dostrzegalnia), ma 89 m.n.p.m. (45 m ponad poziom pobliskiego Borowego Stawu).

Polecamy zapoznać się z mapką Nadleśnictwa Sieraków.

Czy wiesz, że...
  • Przez Miasto Sieraków, Gminę Sieraków i tereny Nadleśnictwa przebiegają znakowane piesze szlaki turystyczne o łącznej długości 147,6 km (12 szlaków pieszych). Nie mniej jest szlaków rowerowych - do wyboru 6 tras, z czego dwie to odcinki tras szlaków europejskich.
  • Sierakowskie lasy są nazywane "wielkopolskimi mazurami" lub "krainą 100 jezior". 

    Sprawcą tak pięknego krajobrazu jest lodowiec, który wyrzeźbił i skrył w sierakowskich lasach ich najpiękniejszą perłę - jeziora. Tylko na samym terenie Nadleśnictwa jest ich 25. Największe to Jezioro Chrzypskie (304 ha) zaś najgłębsze - Jezioro Śremskie (45 m), stanowiące jedyną kryptodepresję w Wielkopolsce (jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza).

  • Aby nie zgubić się spacerując po  Puszczy Noteckiej, warto pobrać aplikację z mapami pt. "Aplikacja Puszcza Notecka". Dzięki niej na pewno nie zabłądzisz. Do pobrania z Google Play i App Store