POSZUKIWACZE HISTORII W KALISKICH LASACH

Niesamowite odkrycie w podkaliskich lasach. W sobotę, 17 kwietnia w gminie Ceków w powiecie kaliskim m.in. członkowie stowarzyszenia Denar Kalisz oraz ekipa programu telewizyjnego “Poszukiwacze Historii” odnaleźli fragmenty rakiety V2.

To kolejny historyczny skarb, który w ostatnim czasie został odnaleziony na ziemi powiatu kaliskiego. Tym razem członkowie Stowarzyszenia DENAR Kalisz, Stowarzyszenia Regionalnej Grupy Historycznej Schondorf oraz ekipa programu telewizji Polsat "Poszukiwacze Historii” odnaleźli w leju po wybuchu bomby fragmenty rakiety V2.

Zaopatrzona w głowicę bojową rakieta V2 zaliczała się do grona tzw. cudownych broni (niem. Wunderwaffe), które miały Hitlerowi umożliwić zmianę losów wojny w jej końcowej fazie. (źródło:kosmonautyka.pl)

Był to pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie, rakietowy pocisk balistyczny, skonstruowany przez zespół niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernhera von Brauna w czasie II wojny światowej.
Znalezione elementy rakiety V2 były na tyle duże i dobrze zachowane, że ich autentyczność potwierdzili obecni na miejscu znawcy historii.

W leśnictwie Kazala na terenie Nadleśnictwa Kalisz znawcy i poszukiwacze historii szukali śladów zaklętych w miejscu, jak już od dziesięcioleci podejrzewaliśmy, upadku rakiety V2!

Ta niezwykle nowoczesna, jak na tamte czasy broń była nie lada gigantem! Sama rakieta mierzyła ponad 14m, ważyła 13 000kg i osiągała prędkość 2900 do 5500 km/h!

W czasie prac badawczych nie obyło się bez kopania, detektorów metalu, zgód i archeologów. Poszukiwaczom udało się wydobyć sporo ciekawych materiałów, które dotąd skrywał las.

Z doniesień historycznych dowiadujemy się, że rakiety V2 spadały w powiecie kaliskim wielokrotnie.

Rozwiązując zagadkę spadających rakiet na terenie m.in. powiatu kaliskiego, należy cofnąć się do nocy z 17 na 18 sierpnia 1943 roku, kiedy to R.A.F zbombardował ośrodek w Peenemünde.

Samo bombardowanie uświadomiło Niemcom, jak niebezpieczna jest produkcja rakiet w zasięgu samolotów aliantów, dlatego też zapadła decyzja o przeniesieniu prac nad nową bronią poza obszar zasięgu samolotów wrogów. Próby poligonowe zostały przeniesione m.in. na południe Polski w rejon Heidelager Blizna (dziś to woj. podkarpackie), a następnie w lipcu 1944 roku, poligon został przeniesiony na poligon Heidekraut (dziś Wierzchucin) w Borach Tucholskich.

Pierwsza rakieta wystartowała stamtąd 31 lipca 1944 roku o godzinie 19:09.
Szacuje się, że w Heidekraut wystrzelono 300 rakiet!

Dziś odkryliśmy pozostałości jednej z nich!