Posadzono wyjątkowe drzewka w Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych

I Ty możesz posadzić swoje drzewko! – kolejne sadzenie w „Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych” w Nadleśnictwie Babki za nami. Na pamiątkę wyjątkowych wydarzeń i dla uczczenia ważnych osób posadzono 101 dębów bezszypułkowych.

W miniony weekend w lesie, na terenie Nadleśnictwa Babki, w leśnictwie Drapałka, tylko kilkanaście kilometrów od Poznania, powstał nowy „Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych”. Leśnicy przygotowali dla wszystkich chętnych prawie 1,5 ha przestrzeni do posadzenia prawie 300 dębów szypułkowych i bezszypułkowych.  

Sadzenie drzew, dla upamiętnienia ważnych momentów w naszym życiu to wielowiekowa tradycja. Drzewa były świadkami historii, do dzisiaj towarzyszy im określona symbolika. Dla przykładu dąb oznacza odwagę, siłę i mądrość, buk-pewność siebie, siłę i pogodę ducha, grab-odporność, wytrwałość i silną osobowość, brzoza-piękno, harmonię, młodość i kobiecą wrażliwość, sosna-mistycyzm, natchnienie i duchową wrażliwość, z kolei wierzba-melancholię, smutek i żal. - mówi rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak.

Fot. Zbigniew Jasielski. Fotografia przedstawia rodzinę na powierzchni lasu Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych.

Kilkadziesiąt nowych dębów bezszypułkowych zostało posadzonych z różnych okazji: narodzin dzieci, rocznic ślubu, były to też drzewka rodzinne, czy też  dla upamiętnienia miłości, czy przyjaźni.

Pod sadzonką można zakopać przesłanie dla przyszłych pokoleń w postaci: listu, zdjęć, dokumentów upamiętniających wydarzenie itp., umieszczonych w zalakowanej butelce-przygotowanej we własnym zakresie. – dodaje nadleśniczy Nadleśnictwa Babki Robert Okińczyc.

Dołączyły też do nas zaprzyjaźnione redakcje telewizyjne, radiowe i prasowe. Swoje drzewka posadziły też redakcje: POLSAT NEWS, TVP INFO, TVN 24, Teleexpress, Witaj Wielkopolsko z TVP Poznań, WTK, Głos Wielkopolski, Radio RMF FM, Radio ESKA, Radio Emaus i Polskie Radio Poznań. 

 

Fot. Zbigniew Jasielski. Fotografia przedstawia sadzenie drzewka Polskiego Radia Poznań.

 

Do każdego posadzonego dęba nadleśniczy Nadleśnictwa Babki wystawia certyfikat zawierający podstawowe informacje o posadzonym drzewie wraz z jego współrzędnymi geograficznymi. Sadzonki przekazało nadleśnictwo. Przy każdym drzewku umieszczona jest pamiątkowa tabliczka. Chciałbyś zrobić coś dobrego? Jest osoba, albo data, którą chciałbyś upamiętnić w niecodzienny sposób? Szukasz niebanalnego pomysłu na prezent? Nic straconego kolejne sadzenie w Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych już jesienią.

Jak posadzić drzewko w Nadleśnictwie Babki?

Aby posadzić swoje drzewo w „Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych" należało wysłać zgłoszenie na adres Nadleśnictwa Babki.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie Lasu Nowożeńców.

Fot. Zbigniew Jasielski. Fotografia przedstawia rodzinę, sadzącą dąb .

Dlaczego warto sadzić drzewa ?

  • Z 1 m2 powierzchni liściowej drzew dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu;

  • Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób;

  • Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna;

  • Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 stop. C;

  • Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk).