Pomysł na majówkę
Do końca majówki zostało kilka dni. Jeśli nie macie jeszcze planów zachęcamy Was do podróży po wielkopolskich lasach. Czy jesteście amatorami sportu, przyrody czy turystyki na pewno znajdziecie tu coś dla siebie. Prezentujemy Wam tegoroczne TOP 10 w naszym zestawieniu na weekend majowy.
Specjalnie przygotowane ścieżki biegowe i edukacyjne, parkingi z miejscem na piknik czy ognisko a przede wszystkim wspaniałe lasy i malownicze krajobrazy. Wszystko to czeka na Was w naszym zestawieniu. Zapraszamy do lektury!
1. Trasa biegowa na Dziewiczej Górze
Przebiega wzdłuż malowniczej ścieżki przyrodniczo-leśnej o tej samej nazwie. Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i drugim najwyższym szczytem w okolicach Poznania po Górze Moraskiej. Na szczycie Dziewiczej Góry w Czerwonaku usytuowany jest Ośrodek Edukacyjny z bogatą infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną, z wyznaczonym bezpłatnym parkingiem leśnym, salą wystawową, zieloną szkołą, wiatami i miejscem na ognisko. Dziewicza Góra jest pierwszym przystankiem ścieżki edukacyjnej, która powstała w 1999 roku. Jej największym walorem jest dostrzegalnia przeciwpożarowa z tarasem widokowym na 30 metrach, z którego można podziwiać rozległą panoramę Poznania oraz Puszczy Zielonki. Aby wejść na wieżę trzeba pokonać 172 schody. Długość ścieżki edukacyjnej w wariancie krótszym wynosi 3 km i 5,5 km w wariancie dłuższym. Prócz walorów przyrodniczych ścieżka prezentuje zadania wielofunkcyjnej gospodarki leśnej i pracy leśnika. Do Dziewiczej Góry łatwo dojechać nie tylko samochodem. Przystanek autobusowy w Czerwonaku zlokalizowany jest zaledwie 3 km od miejsca docelowego.
2. "Łysy Młyn" - edukacja na szlaku
Ścieżka biegowa zaczyna się i kończy na parkingu leśnym położonym przy drodze powiatowej na skraju Obszaru Natura 2000 „Biedrusko", ok. 5 km od Poznania. Zaraz za parkingiem biegacze mają do dyspozycji strefę wypoczynkową, wyposażoną w urządzenia do ćwiczeń i elementy małej architektury. To doskonałe miejsce na piknik nie tylko dla biegaczy ale i wszystkich spacerowiczów, chcących odetchnąć od miejskiego zgiełku. Trasa początkowo wiedzie wokół stawu Łysy Młyn, wzdłuż ścieżki edukacyjnej poświęconej znaczeniu wody w środowisku. Atrakcją dla biegaczy może być również odrestaurowany drewniany młyn wodny o tej samej nazwie – „Łysy Młyn", położony w pobliżu stawu młyńskiego na terenie leśnictwa Marianowo. Obiekt ten pełni dziś funkcję Ośrodka Edukacji Leśnej. Dalsza trasa przebiega drogami leśnymi, wśród zróżnicowanych i malowniczych drzewostanów. Urozmaiceniem dla bardziej wymagających zawodników są niewielkie wzniesienia terenu. Miłym zaskoczeniem jest również bliska odległość trasy od brzegu Warty oraz widok prawie stu 240-letnich dębów pomnikowych. Użytkownicy ścieżki biegowej mają do pokonania dystans ok. 8 km.
Co warto zobaczyć w wielkopolskich lasach? Przygotowaliśmy dla Was przewodnik!
3. Z Piątkowa na Morasko, czyli gdzie spadły meteoryty?
Dla mieszkańców Poznania jest to doskonała alternatywa spędzania wolnego czasu. Rezerwat "Meteoryt Morasko" położony jest około 1 km na zachód od osiedla Morasko, do którego dojechać można autobusem. Od końcowego przystanku w Morasku dojście prowadzi żółtym szlakiem turystycznym, biegnącym wzdłuż pomnikowej alei lipowej (ulica Meteorytowa). Możliwe jest również dojście żółtym szlakiem od strony osiedla Sobieskiego.
Rezerwat położony jest na Górze Moraska wznoszącej się nad Poznaniem 154 m n. p. m. Ze względu na rozmiar i ilość kraterów oraz masę odnalezionych na tym terenie meteorytów jest to obiekt unikalny w skali Europy oraz jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju. Powstałe w miejscach kraterów śródleśne jeziorka stworzyły unikalne siedliska przyrodnicze, charakteryzujące się bogatą florą oraz fauną. Po terenie rezerwatu oprowadza nas specjalnie przygotowana ścieżka dydaktyczna, charakteryzującą historię tego miejsca oraz wartości przyrodnicze. W rezerwacie możemy podziwiać również aspekt wiosenny, czyli baśniowy widok wspaniałe kwitnących białych i żółtych zawilców czy fioletowych przylaszczek oraz fiołków.
4. Czeszewski Las - najstarszy rezerwat w Wielkopolsce
To niewątpliwie prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i turystyki. Doskonałe miejsce na wypad weekendowy samochodem czy rowerem. Czekają na Was unikalne na skalę Europy lasy, urokliwe starorzecza, mnóstwo ciekawych gatunków roślin i zwierząt a także ścieżki edukacyjne i przeprawa promem! „Czeszewski Las" to najstarszy rezerwat w Wielkopolsce. Przez wzgląd na niezwykłe w skali kraju bogactwo gatunków fauny i flory, nazwany jest „Małą Białowieżą". Rezerwat warto polecić przede wszystkim miłośnikom ptaków. O bogactwie tego obszaru pisał wielokrotnie prof. Jan Sokołowski, wybitny ornitolog, przyrodnik, wizjoner wyznaczający kierunki ochrony przyrody w Polsce. W czeszewskich lasach stwierdzono bowiem występowanie 75 gatunków ptaków lęgowych, w tym 27 gatunków ptaków zagrożonych w skali Europy, dla których lasy łęgowe mają istotne znaczenie dla ich przetrwania na kontynencie. Siłą napędową Uroczyska są przepiękne, malowniczo meandrujące starorzecza.
5. Polskie piramidy, czy to możliwe?
Czy wiedzieliście, że w Polsce są piramidy starsze od egipskich? Ależ owszem i to w naszych lasach! Słowo piramidy kojarzy się dla większości z nas z Egiptem. Tak się jednak składa, że bardzo mało mówi się o piramidach, które powstały na terenie Polski. Są to piramidy – albo inaczej – grobowce megalityczne, które były na naszych ziemiach zanim powstała budowla w Stonehange czy piramidy w Egipcie. Ich wiek szacuje się na ponad 5500 lat! Na terenie Nadleśnictwa Koło znajduje się 6 takich grobowców. Pięć z nich odnajdziecie w miejscowości Wietrzychowice (gmina Izbica Kujawska), jeden przy samej siedzibie nadleśnictwa w Gaju Stolarskim. Oba obszary stanowią Park Kulturowy Wietrzychowice. W sąsiedztwie Parku Kulturowego i częściowo na jego terenie udostępniona jest do zwiedzania ścieżka przyrodniczo-archeologiczną „Wietrzychowice". Ścieżka powstała dzięki staraniom i na koszt nadleśnictwa w 2006 r. Znajdziecie na niej 6 przystanków z tablicami o tematyce przyrodniczo-leśnej, mały pomost widokowy, urokliwy drewniany mostek, wiatę oraz miejsce postoju pojazdów.
6. Na spacer i na rower - Baba, „Okrąglak" i kościółek Olendrów
Na wschód od Poznania w Nadleśnictwie Czerniejewo wytyczono atrakcyjną trasę rowerową, z której bez trudu mogą korzystać całe rodziny jak i zaawansowani cykliści. Jej długość wynosi 17,5 km a różnica poziomu wysokości wynosi ok 12 m. Znaczna jej część przebiega po piaszczystych drogach blisko Jezior Babskich. Z trasy można dostrzec jeziora: Okrąglak, Baba, Cyganek i Uli. Najlepiej widocznym jeziorem jest Baba, do którego można dojechać skręcając ze ścieżki na sam jego brzeg. Warte szczególnej uwagi jest również jezioro Okrąglak, które wchodzi w skład rezerwatu krajobrazowego „Okrąglak" wraz z torfowiskami i fragmentem lasu. Niepowtarzalny urok ścieżki w każdej porze roku wynika także ze zróżnicowania drzewostanów. Dominującymi gatunkami są sosna zwyczajna i dąb szypułkowy. Na trasie nie zabrakło również aspektu dydaktycznego. Doskonałym miejscem na odpoczynek, również dla głodnych wiedzy, będzie ośrodek edukacyjny Nadleśnictwa – Centrum Leśnej Przygody „Szumi Bór" oraz ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach.
Rezerwaty z kwiatami, czyli gdzie udać się na obserwację wiosny?
Coś dla siebie znajdą również miłośnicy kultury. Miejscową atrakcją jest bowiem neogotycki poewangelicki kościółek Olendrów w Nekielce. Potoczna nazwa kościółka przypomina, że niegdyś mieszkańcami Nekielki byli Holendrzy. Osadnicy holenderscy przybyli tu w połowie XVIII w. w celu zmeliorowania terenów zalewowych. Murowany kościół wybudowano w końcu XIX w. Obecnie jest własnością prywatną. Po odrestaurowaniu mieści salę koncertowo-widowiskową.
Na początek trasy w Jeziercach najlepiej dojechać samochodem. Na węźle w Wierzycach należy zjechać z drogi ekspresowej S5 Poznań-Bydgoszcz na Pobiedziska. W Wierzycach od strony Pobiedzisk zjazd na drogę wojewódzką 434 w kierunku miejscowości Czachurki, stamtąd do miejscowości Jezierce.
7. Rowerem pod Księże Góry
Zwolennicy bardziej wymagających szlaków dla rowerów górskich MTB koniecznie powinni wybrać się do Nadleśnictwa Pniewy (30 km od Poznania), gdzie na pagórkowatym obszarze o nazwie „Księże Góry", została wyznaczona profesjonalna trasa z licznymi podjazdami i przewyższeniami. W przyszłości na jej bazie zaprojektowany zostanie pierwszy w Wielkopolsce leśny szlak rowerowy „singletrack". Trasa jest wyjątkowo atrakcyjna dla mieszkańców Pniew, gdyż oddalona od granic miasta o zaledwie dwa kilometry. Na ścieżce „Księże Góry" odbywają się obecnie cykliczne zawody w kolarstwie górskim organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pniewach oraz Stowarzyszenie Rowerzystów „Odjechani – Team.pl" przy partnerstwie Nadleśnictwa.
Ścieżka o długości ok. 8 km wyznaczona została w bardzo zróżnicowanym terenie na obszarze Leśnictwa Mielno w drzewostanie mieszanym dębowo-sosnowym. Różnice poziomów na przewyższeniach i pochyłościach wynoszą nawet 30 m. Liczne podjazdy oraz zjazdy zapewniają wiele frajdy profesjonalnym rowerzystom i są nie lada wyzwaniem dla amatorów. Położenie trasy blisko miasta powoduje jej intensywne użytkowanie przez mieszkańców miasta i gminy Pniewy. Dojechać do niej można ulicą Konińską z Pniew. Początkiem trasy jest zjazd z szosy za nieużytkowanymi torami kolejowymi.
8. Puszcza Notecka
Nic nie zapiera dech w piersi tak jak zielony dywan lasu rozpościerający się aż po horyzont. 70 km od Poznania, w Nadleśnictwie Sieraków z 30 metrowej wieży widokowej, pełniącej funkcję dostrzegalni przeciwpożarowej roztacza się widok na jeden z największych i najbardziej zwartych obszarów leśnych w kraju, Puszczę Notecką.
Puszcza oferuje wiele atrakcji na weekend. Planując wypoczynek nad pięknymi jeziorami często myślimy o Mazurach. Jednak krainę jezior i lasów znajdziemy przy Puszczy Noteckiej, na Pojezierzu Sierakowskim. Mieszkańcy opowiadają o tym miejscu „Kraina 100 jezior". Sprawcą tak pięknego krajobrazu jest lodowiec, który wyrzeźbił i skrył w sierakowskich lasach ich najpiękniejszą perłę - jeziora. Tylko na samym terenie Nadleśnictwa jest ich 25, z których największe to Jezioro Chrzypskie (304 ha) zaś najgłębsze - Jezioro Śremskie (45 m) stanowi jedyną kryptodepresję w Wielkopolsce (jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza). Tereny Sierakowskiego Parku Krajobrazowego są łakomym kąskiem dla turystyki. Nadają się zarówno dla czynnego wypoczynku, korzystając ze szlaków pieszych i rowerowych, jak i spędzenia wolnego czasu relaksując się nad jeziorami. Przez Miasto, Gminę Sieraków i tereny Nadleśnictwa przebiegają znakowane piesze szlaki turystyczne o łącznej długości 147,6 km (12 szlaków pieszych). Nie mniej jest szlaków rowerowych, mamy do wyboru 6 tras, z czego dwie to odcinki tras szlaków europejskich.
Zapraszamy nad wielkopolską „Biebrzę" – Dolinę Baryczy, krainę 130 stawów, torfowisk, mokradeł i malowniczych lasów. Te największe i najstarsze w Polsce są powszechnie znane – Stawy Milickie i Przygodzickie. Ale największą sławę Dolinie Baryczy przyniosło uznanie tego obszaru za jedno z najcenniejszych obszarów ptasich w Europie. Objęto go Europejską Siecią Ekologiczną Natura 2000 pod nazwą „Dolina Baryczy" oraz umieszczono na liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych, objętych międzynarodową Konwencją RAMSAR.
Dolina skrywa wiele ciekawych miejsc, jednym z nich jest Rezerwat Wydymacz. Zobaczymy w nim sporo drzew pomnikowych, w tym sosen w wieku 200-250 lat. Po historii rezerwatu i jego leśnych mieszkańcach oprowadza ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Antonin, o długości 2,5 km, wzbogacona w 14 przystanków z tablicami dydaktycznymi. W celu umożliwienia lepszego poznania tego cennego obszaru opracowano mobilną aplikację „Ścieżka Antonin", którą można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej www.sciezkaantonin.pl. Każdy turysta i miłośnik przyrody znajdzie tu mnóstwo interesujących informacji dotyczących nie tylko Rezerwatu Wydymacz ale i Doliny Baryczy a także wielu ciekawostek historycznych, w tym Radziwiłłach związanych z Antoninem. Wirtualny przewodnik został zaprogramowany tak, aby sam opowiadał gościom o kolejnych, niezwykłych przystankach na trasie. Punktem centralnym rezerwatu jest Staw Wydymacz o powierzchni około 10 ha. Rezerwat, utworzony w 1987 roku, chroni wiele ciekawych gatunków roślin, rosną tu m.in. wiciokrzew pomorski i wawrzynek wilczełyko.
10. Pieszo przez Puszczę Bieniszewską
Nieopodal Konina położony jest najcenniejszy pod względem przyrodniczym obszar Nadleśnictwa, o bogatych walorach turystycznych i rekreacyjnych. To kompleks lasów w pobliżu Kazimierza Biskupiego, zwany Puszczą Bieniszewską. Dobrze zachowały się tu cenne zbiorowiska leśne, przede wszystkim lasy grądowe i łęgi z wieloma wyjątkowymi, chronionymi gatunkami roślin. Przez wgląd na swoje walory cały teren Puszczy o powierzchni 954 ha został objęty obszarem Natura 2000. Dodatkową atrakcją przyrodniczą są 4 rezerwaty przyrody, znajdujące się w jego sercu: Bieniszew, Mielno, Pustelnik i Sokółki. Rezerwaty łączy piesza i rowerowa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, udostępniającą najatrakcyjniejsze uroczyska, jeziora, pomniki przyrody i zabytki. Wśród nich na największą uwagę zasługuje wzniesiony w XVII wieku na szczycie Sowiej Góry klasztor Kamedułów. Ścieżka o długości 6 km rozpoczyna się 8 km od Konina, przy zabytkowej studzience i pozostałościach po kapliczce św. Barnaby, jednego z patronów Zakonu i prowadzi przez kolejne rezerwaty do miejsca postojowego przy klasztorze. Łącznie na trasie znajduje się 14 przystanków edukacyjnych z tablicami dydaktycznymi.