Podpalał lasy, został złapany na gorącym uczynku!

W ubiegły piątek leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki zatrzymali podpalacza. Dzięki błyskawicznej reakcji i wcześniejszym działaniom, na miejsce przybyli również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach oraz Straż Pożarna. Podejrzany trafił do aresztu na 3 miesiące, a ogień szybko ugaszono.

"Do podpaleń dochodziło od kilku tygodni, większość z nich miała miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Miasta Oborniki. Podpalacz wybierał różne lokalizacje i różne godziny podpaleń. Najczęściej dochodziło do nich w lasach w okolicy kąpieliska miejskiego „Żwirki” w Obornikach oraz w okolicy Słonaw. W zaledwie jednym dniu (24.06) podejrzewany przez nas podpalacz wzniecił 7 pożarów, część z nich miała miejsce w sytuacji przystąpienia do akcji strażaków w sąsiedztwie. Grasował również na znajdujących się po sąsiedzku terenach Nadleśnictwa Łopuchówko, wzniecając również tam wielokrotnie pożary”-relacjonuje Jacek Szczepanik, nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki.

Leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki  podejmowali od dłuższego czasu dyżury patrolowe, licząc na to, że uda się złapać podpalacza „w akcji”. I tak też się stało 22 lipca, w piątek inżynier nadzoru wraz z  zastępcą nadleśniczego i specjalistką ds. ppoż. osobiście złapali sprawcę i zaalarmowali policję.  

Fotografia przedstawia las po podpaleniu w Nadleśnictwie Oborniki. Archiwum Nadleśnictwa Oborniki.

Dzięki sprawnemu systemowi monitoringu przeciwpożarowego, aktywnej postawie społeczeństwa, błyskawicznym interwencjom strażaków z OSP i PSP oraz akcjom lotniczym z powietrza, udało się ograniczyć skutki aktywności podpalacza do 76 arów powierzchni łącznej.

„Bieżący rok jest niezwykle trudny dla leśników. Susza potęguje ryzyko pożarów i tempo rozprzestrzeniania się ognia. W pierwszym półroczu odnotowaliśmy już 23 pożary o łącznej powierzchni 2.01 hektara. Dla porównania w ubiegłym roku las płonął 6 razy i ogień wyrządził szkody na 88 arach. Kiedy mówimy o przyczynach pożarów w lasach, to pamiętajmy, że większość z nich to dzieło rąk ludzkich"- przypomina zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Jarosław Bator.

„Od początku roku do 26 lipca 2022 r. w lasach państwowych RDLP w Poznaniu odnotowano 176 pożarów na ok. 25 hektarach. W roku 2021 odnotowano w tym samym okresie 48 pożarów o łącznej powierzchni ok. 10 hektarów"- przypomina Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu”.
 

Do walki z pożarami leśnicy na terenach leśnych  RDLP w Poznaniu  mają do dyspozycji między innymi:
  • sieć  44 punktów obserwacji naziemnej (dostrzegalnie i wieże z aparaturą TV, System "Smoke detection"), z których prowadzi się obserwację lasu,
  • 2  samoloty patrolowo-gaśnicze typu dromader, które stacjonują w dwóch Leśnych Bazach
  • Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne (PAD) działające w każdym nadleśnictwie od godzin rannych do godzin wieczornych.