Milion złotych na Leśną Oazę

Już wkrótce na mapie Gniezna pojawi się unikalne miejsce. Będzie to Leśna Oaza, czyli miejsce rekreacji, odpoczynku i edukacji położone tuż pod miastem, na terenie Nadleśnictwa Gniezno. Inwestycja powstanie dzięki grantowi o wartości ponad 1 miliona złotych od Fundacji Pracowniczej, gnieźnieńskiego pracodawcy firmy Velux. Nadleśnictwo stworzy wyjątkowy zakątek, który będzie służył okolicznym mieszkańcom, jak i pracownikom fabryk Velux.

Okres pandemii wyraźnie pokazał nam wszystkim, jak ważną rolę odgrywa w naszym codziennym życiu kontakt z przyrodą. Las Miejski okalający siedzibę Nadleśnictwa Gniezno to ważne miejsce na mapie rekreacji i edukacji ekologicznej miasta. Jest oddalony niespełna 5 kilometrów od rynku, więc każdy mieszkaniec Gniezna może się do niego wybrać na piechotę, rowerem, komunikacją miejską lub samochodem.

Zdjęcie przedstawia przedstawicieli firmy Velux oraz Nadleśnictwa Gniezno na tle miejsca, gdzie powstanie Leśna Oaza. Fot. A. Bończyk

Misją nadleśnictwa jest prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona przyrody, zarządzanie powierzonymi mu terenami leśnymi, ale również edukacja ekologiczna lokalnej społeczności. Niezmiernie cieszę się, że Fundacja zaufała naszym kompetencjom i doświadczeniu w tym zakresie, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć to wyjątkowe miejsce, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy Gniezna. Takie poszerzenie oferty edukacyjnej nadleśnictwa wpisuje się również w założenia programu edukacji Ministerstwa Edukacji „Leśna Szkoła z klimatem”. Gnieźnieńskie lasy są idealne do relaksu, odpoczynku, uprawiania sportu. Dlatego chcemy, by Leśna Oaza stała się miejscem łączącym pokolenia, idealnym do relaksu, odpoczynku czy uprawiania sportu.”, mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno – Michał Michalak.

Cały projekt możliwy jest dzięki finansowaniu ze strony Fundacji Pracowniczej Firmy Velux, która przekaże na ten cel 230 000 euro, czyli w przeliczeniu ponad 1 milion złotych. Grant został przekazany w ramach programu „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu”, który został ogłoszony z okazji 30. rocznicy działalności Firmy.

Fundacja Pracownicza od lat wspiera pracowników oraz lokalne instytucje. W ciągu ostatnich dwóch lat wsparła w Gnieźnie 42 placówki i instytucje. Ten projekt jest jednak wyjątkowy, ze względu na swoją skalę i oddziaływanie społeczne. Jestem przekonany, że powstanie miejsce unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, którego w gnieźnieńskich latach jeszcze nie ma. Produkując okna dachowe, staramy się robić to w sposób, jak najmniej oddziałujący na środowisko, a ekologia jest dla nas bardzo ważna. Dlatego też uważam, że połączenie aktywnej rekreacji z edukacją ekologiczną to doskonały pomysł i bardzo na czasie.”, zauważa Robert Purol, dyrektor zarządzający fabrykami Velux w Gnieźnie.  

Zdjęcie przedstawia wiatę edukacyjną "Gajówka" obok siedziby Nadleśnictwa Gniezno. Fot. A. Bończyk

Nowa inwestycja świetnie uzupełni walory edukacyjno-rekreacyjne obiektu edukacyjnego „Gajówka” znajdującego się obok siedziby Nadleśnictwa. Corocznie korzysta z niego kilka tysięcy uczniów. Zakończenie realizacji Leśnej Oazy przewidujemy najpóźniej jesienią 2024 roku. Do jego budowy zakłada się użycie naturalnych materiałów, maksymalne wykorzystanie walorów lasów gnieźnieńskich oraz kreatywnych i innowacyjnych form edukacji ekologicznej.

W ramach Leśnej Oazy mają powstać 3 strefy:

  • kreatywny plac zabaw
  • strefa relaksu przeznaczona również dla dorosłych
  • plenerowa siłownia w stylu eko

Kolejnym elementem będzie również ścieżka edukacyjna o długości 1,3 kilometra, na której w formie interaktywnej zabawy będzie można pozbierać wiadomości na temat lokalnej przyrody.

Zdjęcie przedstawia fragment lasu, w którym powstanie strefa relaksu Leśnej Oazy. Fot. A. Bończyk

Gratulujemy Nadleśnictwu Gniezno tak wspaniałej współpracy i trzymamy kciuki za Leśną Oazę!