Las Erasmusa w Pniewach

W ramach międzynarodowego programu Erasmus, który umożliwia finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju, odbywa się akcja społeczna pn. "Las Erasmusa". Jej ideą jest przekazanie wiedzy o lasach w Polsce a efektem - wspólne sadzenie. Głównym partnerem stowarzyszenia Erasmus Student Network są Lasy Państwowe.

Międzynarodowe sadzenie lasu odbywa się w kilku nadleśnictwach w całej Polsce. W każdym z nadleśnictw Lasy Państwowe nieodpłatnie udostępnią teren do zalesienia a leśnicy zapewniają opiekę merytoryczną podczas sadzenia drzewek i dostarczą sadzonki. Również poznańska dyrekcja corocznie włącza się w tą inicjatywę. 19 kwietnia br. "Las Erasmusa" posadzono w Nadleśnictwie Pniewy.

Aby posadzić swój kawałek lasu studenci przybyli do Pniew naprawdę z daleka. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że niektórzy z nich pochodzili z krajów, gdzie las wygląda zupełnie inaczej. Maroko, Indie, Węgry, Rumunia, Niemcy, Kanada  i Chorwacja  - mieliśmy prawdziwą Wieżę Babel na Szkółce Leśnej w Dąbrowie. Choć wiele nas różni, w tym dniu wszyscy mówiliśmy wspólnym językiem. Studenci dowiedzieli się jak wyglądają lasy w Polsce, kto nimi zarządza i dlaczego polska zrównoważona gospodarka leśna budzi podziw na świecie - opowiada koordynatorka akcji, Monika Kubiak z nadleśnictwa Pniewy.

Mimo kapryśnej pogody wspólnie posadzono blisko 200 sadzonek drzew. Nie zabrakło także zabaw i rozmów przy ognisku, które dostarczyły również organizatorom wiele radości. Naszym najważniejszym celem było przekazać studentom jak najwięcej informacji na temat polskich lasów oraz stworzyć prawdziwie rodzinną atmosferę, w pełni ukazującą polską gościnność. Sądząc po uśmiechniętych twarzach naszych gości, cel został osiągnięty - dodaje Monika.