Drzewa za gole posadzone!

W ubiegły piątek piłkarze i trenerzy Warty Poznań, a także wychowankowie klubowej Akademii wzięli udział w sadzeniu, które było podsumowaniem akcji „Ale Zasadził!” z poprzedniego sezonu. Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Nadleśnictwem Łopuchówko zalesiono grunt porolny, sadząc łącznie 3710 drzew.

Przed startem sezonu 2020/21 Warta Poznań podjęła wyzwanie wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Ustalono, że w ramach akcji „Ale Zasadził!” za każdą bramkę zdobytą przez piłkarzy „Zielonych” do posadzenia będzie sto drzew. Wraz z początkiem 2022 roku, w którym najstarszy klub piłkarski w stolicy Wielkopolski obchodzi 110-lecie istnienia, stawka poszła w górę. Jeden strzelony gol oznaczał 110 nowych drzew, które odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka: produkują tlen i oczyszczają powietrze z metali ciężkich. Zespół zakończył sezon z 35 trafieniami na koncie, co przełożyło się na 3710 drzew.

Zdjęcie przedstawia pamiątkową tabliczkę postawioną w miejscu sadzenia ze szpadlami w tle. Fot. Paulina Kaźmierczak

W piątek posadziliśmy je w Nadleśnictwie Łopuchówko. Dlaczego dopiero teraz? Sadzenie drzew o tej porze roku jest bardziej efektywne, gdyż gleba jest bardziej wilgotna niż w drugiej połowie maja, gdy kończył się sezon. Tym samym zmniejszamy ryzyko, że sadzonki się nie przyjmą. Uczestnicy pikniku poznali też garść informacji o drzewach, które sadzili.

- Wspólnie z Wartą Poznań zalesiliśmy grunt porolny w Nadleśnictwie Łopuchówko, czyli położyliśmy zaczątek pod las w takim miejscu, w którym go jeszcze nie było. Do posadzenia było 3410 dębów szypułkowych, symboli długowieczności oraz równie cennych 300 drzew biocenotycznych m.in. dzikich grusz, jarzębów pospolitych, lip drobnolistnych, czereśni ptasich, które dodatkowo wzbogacą leśną przestrzeń, a ich owoce będą cenną stołówką dla ptaków i pozostałej zwierzyny - wyjaśnia Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, dr inż. Andrzej Konieczny i dodaje: - Drzewa od pokoleń fascynują ludzi, są długowiecznie i pełnią wiele dobroczynnych funkcji. Są ostoją bioróżnorodności oraz odgrywają niebagatelną rolę w kształtowaniu klimatu. Leśnicy od pokoleń pielęgnują lasy, dzięki czemu ich powierzchnia w Polsce zwiększyła się z 20% w 1946 roku do 30% w roku 2020. W ubiegłym roku na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych leśnicy posadzili 39 milionów nowych drzew, co odpowiada 1 sadzonce na mieszkańca Polski.

Zdjęcie przedstawia wychowanków Akademii klubu Warta Poznań sadzących drzewka. Fot. Paulina Kaźmierczak

Pracy było sporo. Pierwsza łopata została wbita ok. godziny 11, a sadzenie trwało do późnych godzin popołudniowych – z przerwą na posiłek. Jednak zarówno zawodnicy pierwszego składu Warty Poznań, jak i Akademii Warty Poznań oraz trenerzy, wśród których nie zabrakło Dawida Szulczka, szkoleniowca „Zielonych” – dzielnie kopali, choć tym razem były to dołki pod sadzonki.

Zdjęcie przedstawia piłkarzy Warty Poznań sadzących drzewka. Fot. Paulina Kaźmierczak

- Finał akcji „Ale Zasadził!" to ważny dzień dla Warty Poznań i prawdziwe święto dla całej Zielonej Rodziny. Dlatego podczas sadzenia nie mogło zabraknąć zarówno zawodników i trenerów pierwszego zespołu, jak i młodych graczy z klubowej akademii – podkreśla Karolina Kowalczyk, koordynatorka projektów marketingowych w Warcie Poznań. - Zależy nam na tym, aby Warta Poznań była klubem, który łączy wartości sportowe i ekologiczne. Podkreślamy konieczność dbania o środowisko naturalne oraz o właściwą edukację w tym zakresie. Taka inicjatywa jak „Ale Zasadził!” pozwala realizować najważniejsze dla nas cele z tego punktu widzenia. Tym bardziej cieszymy się z tego, że w sezonie 2022/2023 kontynuujemy tę akcję, a gole strzelane przez zespół mają podwójne znaczenie. Nie tylko pozwalają zdobywać punkty i wygrywać mecze, ale też przekładają się na nowe drzewa, co ma pozytywny wpływ na planetę. A to jeszcze jeden powód do tego, by trzymać kciuki za jak najlepszą skuteczność „Zielonych”!

Licznik bieżącej edycji „Ale Zasadził!” wskazuje już 1100 drzew za osiem bramek zdobytych w PKO Bank Polski Ekstraklasie i dwa gole strzelone w Fortuna Pucharze Polski.