Co huczy w wielkopolskim lesie?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w nocy w lesie czasem słychać tajemnicze odgłosy? Kto i dlaczego je wydaje? Czy te odgłosy zapowiadają coś złego? Na te i inne pytania w najbliższych dniach będą odpowiadać poznańscy leśnicy w ramach ogólnopolskiej akcji "Co huczy w lesie"?

Dlaczego teraz jest organizowane wydarzenie „Cowlesiehuczy”? 

Koniec zimy to czas, kiedy w lesie do głosu dochodzą sowy. U większości z nich na przełomie lutego i marca trwa okres godowy. Samce głośno pohukując, nawołują samice na swoje terytorium.

- Chcemy przybliżyć wiedzę na temat tych wyjątkowych ptaków, ale i pokazać, że po zmroku, las może być równie atrakcyjny, jak za dnia-mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Mimo pandemii każdy może wziąć w niej udział, ponieważ wszystkie atrakcje odbędą się online na profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

Noc z sowami w tle ma już swoją wieloletnią tradycję. Ze względu na panujące obostrzenia leśnicy postanowili znaleźć rozwiązanie, by spotkać się z miłośnikami sów i przyrodniczych ciekawostek.

W tym roku każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu, ponieważ wszystkie atrakcje zostaną przeniesione do wirtualnego świata i odbędą się w nieco innej formie niż dotychczas, bo w przeważającej części z wykorzystaniem narzędzi on-line. 

Infografiki do akcji "Co w lesie huczy?". 

- Na wydarzenie Lasy Państwowe zapraszają każdego, komu sowy już skradły serce i każdego, kto chciałby je poznać bliżej. Spotkania z leśnikami pozwolą małym i dużym miłośnikom przyrody dowiedzieć się kilku ciekawostek o biologii i zwyczajach sów. - mówi rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Małgorzata Krokowska-Paluszak. 

Podczas dotychczasowych naszych spotkań, punktem kulminacyjnym było rozpoznawanie sów po wydawanych głosach. Jak będzie w tym roku? Koniecznie zapoznajcie się z naszym programem.

Już 11 marca, o godzinie 18:00, z podpoznańskiego Nadleśnictwa Łopuchówko rusza ogólnopolska transmisja on-line z otwarcia wystawy fotograficznej „Uhuu, sowy w obiektywie”. O kulisach powstania niesamowitych fotografii opowie autor Tomasz Skorupka.

Transmisję będzie można ogladać na profilu głównym Lasów Państwowych, na profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz na profilu Nadleśnictwa Łopuchówko

Infografika z zapowiedzią otwarcia wystawy on-line pt. "Sowy w obiektywie" w Nadleśnictwie Łopuchówko.

W piątek 12 marca o godz. 11:00 o spotkaniu z puchaczem Miszą opowiedzą nieustraszone Tosia i Gosia, które wybrały się do ośrodka rehabilitacyjnego na terenie Nadleśnictwa Turek na spotkanie z największą występującą w Polsce sową. Koniecznie zajrzyjcie na nasz profil Facebook i przekonajcie się, czy mała Tosia zaprzyjaźniła się z Miszą.

Na premierę sowiego odcinka zapraszamy na profil główny Lasów Państwowych  oraz do nas na profil Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu

W czasie trzydniowego wydarzenia online (11 a 13 marca), na głównym profilu Lasów Państwowych na uczestników będzie czekało mnóstwo atrakcji.

W programie zaplanowano m.in.: 

  • Sowią lekcję online z edukatorami leśnymi, w której będziecie mogli wziąć udział w domu lub w klasie z uczniami
  • Filmy pełne ciekawostek, faktów i mitów, po których już nikt nie będzie miał wątpliwości, czym jest wypluwka, do czego służy sowom szlara i co sprawia, że lot sów jest taki bezszelestny
  • Rozmowy z ekspertami, przyrodnikami, sowiarzami, czyli tymi, przed którymi sowy nie mają tajemnic
  • Wizyta w ośrodku rehabilitacyjnym dla ptaków drapieżnych, gdzie porozmawiamy ze specjalistami o tym, jak wygląda opieka nad pacjentami
  • Nocna wyprawa do lasu i słuchanie głosów sów. Sowie pieśni miłosne najczęściej słychać po zmierzchu lub późnym wieczorem, to właśnie wtedy warto wybrać się do lasu. Tak! Będzie można je usłyszeć na własne uszy! 
  • W końcu razem z leśnikami, na żywo, będzie można obejrzeć moment zwrócenia sów naturze , które zostały wyleczone w ośrodku, a teraz mogą wrócić do lasu.

Zdjęcie przedstawia program wydarzeń w ramach akcji "Co w lesie huczy"?

27 marca Nadleśnictwo Syców zaprasza do Stradomi Dolnej na spotkanie z sokolnikiem, które połączone będzie z pokazem ptaków oraz nocnym spacerem po lesie. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc na spotkanie obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje zostały umieszczone na stronie Nadleśnictwa Syców.

Zdjęcie przedstawia plakat wydarzenia, które odbędzie się Nadleśnictwie Syców.

Wszystkich tych, którzy będą chcieli dowiedzieć się więcej o sowach, zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebooku, gdzie w najbliższym czasie postaramy się Państwa zaskoczyć ciekawostkami, o tych pięknych i majestatycznych ptakach. 

To nie wszystko! Do końca marca w różnych nadleśnictwach w Polsce będą przygotowane sowie atrakcje, czyli nocne wyprawy do lasu czy zajęcia online.

By być na bieżąco z atrakcjami, wystarczy śledzić profil główny Lasów Państwowych oraz profile regionalnych dyrekcji i nadleśnictw, które przygotowały sowie niespodzianki.

Do zobaczenia-uuuuhuhhuhuuu!