Centrum Edukacji i Promocji Drewna Nadleśnictwa Babki już otwarte!

Leśnicy w podpoznańskim Nadleśnictwie Babki utworzyli Centrum Edukacji i Promocji Drewna. Obiekt w 85 % dofinansowany ze środków UE, zbudowany w technologii szkieletowej będzie miejscem edukacji o roli drewna w życiu człowieka, które jest surowcem ekologicznym, w pełni odnawialnym i ma aż 30 tys. zastosowań.

"Dotychczas poznaniacy po północnej stronie Poznania mieszkańcy chętnie korzystali z ośrodków edukacji leśnej Nadleśnictwa Łopuchówko, z kolei po przeciwnej stronie miasta takiego miejsca dotąd brakowało. Widzimy jak dynamicznie, rozwija się ta część aglomeracji poznańskiej, stąd zgłosiliśmy  projekt utworzenia centrum i otrzymaliśmy ponad 1 mln 200 tys. zł dotacji (85% kosztu budowy) ze środków Unii Europejskiej. Celem budowy obiektu było umożliwienie prowadzenia działalności edukacyjnej w zakresie promocji drewna" –mówi Robert Okińczyc Nadleśniczy Nadleśnictwa Babki.

Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na Lata 2014-2020 zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu pt. „Budowa Centrum Edukacji i Promocji Drewna wraz z wyposażeniem”. Koszt związany z budową i wyposażeniem wyniósł 1 515 889,30 zł, otrzymana dotacja z WRPO 1 220 313,14 zł, pokryła wydatki w 85%.

Budynek wykonano w całości z drewna z zastosowaniem najnowszych technologii w dziedzinie efektywności energetycznej, w tym z wykorzystano ekologiczne rozwiązania m.in. zamontowano panele fotowoltaiczne, pompę ciepła oraz rekuperację. Zastosowano również oświetlenie LED w celu ograniczenia wykorzystania energii elektrycznej. Centrum jest samowystarczalne energetycznie.

Sala ekspozycyjna wyposażona została w zestaw urządzeń do mappingu przedstawiające warstwy lasu, makieta oświetlona jest projektorem oraz dwoma ekranami ramowymi, na których wyświetlany jest obraz co razem, tworzy jedną wirtualną całość. W sali znajdują się też dwa kioski multimedialne dostosowane dla osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu.

Fotografia przedstawia urządzenie do mappingu. Autor Zbigniew Jasielski Nadleśnictwo Babki

"Celem, centrum będzie prowadzenie szeroko pojętej edukacji o roli drewna w życiu człowieka. Planowane są zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem tego wyjątkowego surowca. Budynek oraz pomoce dydaktyczne zostały  dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami"-informuje Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.