Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Terenowy dress code

Wyjście do lasu jest w pełni przyjemne, jeżeli tylko dobrze dobierzesz strój. Czy wiesz jak dobrze przygotować się na leśne spacery?

Wybierając się do lasu warto określić cel naszej wycieczki. Inaczej ubierzemy się na obserwacje zwierząt, inaczej na grzyby i jagody czy na długie leśne wędrówki po górskich szlakach. Musimy jednak pamiętać o kilku wspólnych podstawowych zasadach dotyczących naszego ubioru.

Pierwszą i najważniejszą są wygodne buty trekkingowe, najlepiej nieco wyższe, tak by usztywnić kostkę podczas intensywnego marszu, zwłaszcza schodząc z leśnych zboczy. Łatwo wówczas potknąć się o gałęzie, kamienie czy niefortunnie stąpnąć i skręcić kostkę. Pamiętajcie, iż buty nie mogą uwierać i koniecznie należy je wcześniej rozchodzić. Wyższe buty ochronią również przez ukąszeniami owadów i żmij. Dodatkowym zabezpieczeniem przed uciążliwymi insektami na letnie miesiące będą długie nogawki spodni ze ściągaczami. Dzięki temu unikniemy niechcianego pasażera a wspinającego się kleszcza łatwiej będzie wypatrzeć. Nie należy zapominać o środkach przeciwko owadom, zwłaszcza uciążliwym komarom, meszkom oraz maściom łagodzącym ukąszenia. 

Na wyprawę do lasu najlepiej nadają się dobre spodnie trekkingowe. Spodnie tego typu zaopatrzone są w różnego typu zakamarki, w których możemy pochować drobny ekwipunek: kompas, mapę, telefon, latarkę, scyzoryk, plastry czy bandaże.

Leśne zwierzęta a zwłaszcza ptaki to bardzo wdzięczny obiekt do obserwacji, jednak nie zapominajmy, że ich naturalnym wrodzonym instynktem na widok człowieka jest ucieczka. Wybierając się na obserwacje przyrodnicze z lornetką i aparatem powinniśmy zadbać o nasz kamuflaż. Wszystkie jaskrawe stroje zastępujemy odzieżą dostosowaną do leśnego otoczenia, w barwach stonowanych, najlepiej w odcieniach zieleni, szarości lub brązu. Ubranie powinno być wygodne i nieszeleszczące.

Najlepiej sprawdzą się materiały, które będą nas chronić przed zimnem, wiatrem i wodą, a przy tym odprowadzą na zewnątrz nadmiar wilgoci. Takie materiały wykonane są z membran termoaktywnych. Na półkach w sklepach turystycznych odzież terenowa oznaczona jest symbolami wodoodporności i oddychalności. Na typowe wycieczki „do lasu” wystarczą Wam parametry rzędu 5 tys. mm i 5 tys. g/m²/24 h. W naszym ekwipunku nie powinno zabraknąć również kapelusza, który chroni nie tylko przed słońcem ale i uciążliwymi owadami.

Dobre przygotowanie do wędrówki zapewni:

Infografika przedstawia sposoby prawidłowego ubioru podczas planowania leśnej wędrówki. Źródło: CILP.