Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Survivalowe knyfy

Jak przetrwać burzę w lesie ? Jak nie zgubić się w lesie ? Idąc do lasu musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Jak zachować się w niepożądanej sytuacji ?

Gwałtowne burze to urok letnich miesięcy. Trudno przewidzieć pogodę, dlatego warto zawsze być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne. Jak należy się zachować kiedy podczas letniego spaceru w lesie zaskoczy nas burza ?

Burza w lesie nie jest tak samo groźna jak na otwartej przestrzeni. Pamiętaj jednak, by nie chować się pod samotnymi drzewami ani w kępach drzew wyodrębnionych z drzewostanu. W lesie najbezpieczniej jest na terenie obniżonym.

Infografika przedstawia porady dotyczące zachowania się w lesie podzcas burzy. Źródło: CILP.

Las to piękne miejsce, ale także niebezpieczne. Są to ogromne tereny, w których łatwo się zgubić. Wszystkie drzewa wokół wydają się takie same. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której nie będziesz wiedział jak wrócić w bezpieczne miejsce, nie panikuj i zastosuj się do wskazówek, przygotowanych przez ludzi, którzy las znają jak własną kieszeń.

Leśne drogowskazy

Mimo, iż las z pozoru wydaje nam się bardzo odludnym i niezbadanym miejscem, to w rzeczywistości każdy jego kawałek poddany został specjalistycznej ocenie, mającej na celu wyznaczenie funkcji gospodarczych oraz ochronnych. Łatwo to sobie wyobrazić na przykładzie szachownicy. Pola czarne i białe możemy przyrównać do zwartego kompleksu leśnego podzielonego na specjalne sektory - oddziały leśne. Oddziały mają zazwyczaj równy kształt geometryczny, najczęściej prostokątów.

Podobnie jak na szachownicy każdy oddział ma swój numer, identyfikujący go na mapie obszaru. Numery znajdują się na betonowych słupkach, umieszczanych w narożnikach oddziału (w południowo-zachodnim końcu każdy). Łatwo je znaleźć. Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową.

Gdy podążymy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Pozostaje nam tylko odszukać się na mapie. Najważniejsza zasada to nie wpadać w panikę i spokojnie podążać w jednym kierunku, aż natrafimy na te charakterystyczne punkty terenu. Mogą to być również linie energetyczne czy gazociągi, które często pokrywają się z linią oddziałową.

Twoje bezpieczeństwo w obecnym czasie jest szczególnie ważne, także  w lasach. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z praktycznymi radami, jak zachować się w lesie, aby nie narażać swojego i cudzego zdrowia. 

Infografika przedstawia zbiór 14 zasad bezpiecznego wędrowania w lesie. Źródło:CILP.