Lasy regionu

Nadleśnictwa należące do RDLP w Poznaniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa na powierzchni 440 351,96 ha, w tym lasy zajmują 419 650,83 ha

Leśny Kompleks Promocyjny

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu istnieją dwa Leśne Kompleksy Promocyjne. LKP "Lasy Rychtalskie" utworzony w 1996 roku oraz LKP "Puszcza Notecka", który powstał w 2004 roku.

Polskie lasy

Polen gehört in Bezug auf die Waldfläche zur europäischen Spitze. Diese nimmt mit 9,1 Mio. ha 29,2 % der Gesamtfläche ein. Die Mehrheit der Wälder sind Staatseigentum, das durch den Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" („Staatsforste") (PGL LP) verwaltet wird.

Mapy lasów

Udaj się z wirtualną podróż po naszych lasach. Zapraszamy do przejrzenia Mapy Lasów Państwowych oraz Interaktywnej Mapy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

PGL Lasy Państwowe

Der Staatsforstbetrieb „Lasy Państwowe" ist das größte Unternehmen auf der Ebene der staatlichen Forstverwaltung in der Europäischen Union. Er wird in diesem Jahr 90 Jahre alt.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

W podpoznańskiej Głuszynie powstał leśny mebel

W podpoznańskiej Głuszynie powstał leśny mebel

Kolejne warsztaty Mood for Wood już za nami! W Nadleśnictwie Babki studenci z Polski i zza granicy stworzyli, dostępną dla każdego drewnianą platformę widokową.

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty projektowe dla studentów oraz młodych projektantów zainteresowanych realizacją swoich pomysłów. Podczas warsztatów studenci z pomocą uznanych architektów, projektantów oraz doświadczonych stolarzy z całego świata, projektują oraz samodzielnie wykonują meble miejskie przeznaczone do użytku dla lokalnych społeczności.

Zdjęcie przedstawia uczestników warsztatów montujących drewnianą instalację. Fot. Archiwum RDLP Poznań

To właśnie etap projektowania - przy pomocy narzędzi partycypacyjnych - wyróżnia projekt Mood for Wood spośród podobnych warsztatów studenckich. Uczestnicy nie tylko realizują samodzielnie meble, ale decydują także całkowicie o ich formie. Dostosowują projekt do konkretnej lokalizacji, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, by poznać ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt, zobligowani są do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców. Następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały, z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje.”- mówi jedna z koordynatorek projektu Mood for Wood Maria Dondajewska.

Zdjęcie przedstawia jednego ze studentów pracującego przy tworzeniu drewnianej instalacji. Fot. Archiwum RDLP w Poznaniu


Tegoroczna 10 edycja projektu pod hasłem „Let’s play” odbyła się w Poznaniu w dniach 21.07 - 1.08.2022. Jej uczestnikami byli studenci i młodzi projektanci z Polski, Niemiec, Czech oraz Francji.

W ramach ich działań powstało 5 mebli miejskich odpowiadających na potrzeby mieszkańców.
Cztery meble dedykowane różnym aktywnościom plastycznym i muzycznym powstały w Ogrodzie Jordanowskim nr 1 w Poznaniu (Dzieciniec pod Słońcem).

Z kolei grupa prowadzona przez znanego warszawskiego architekta Karola Szparkowskiego stworzyła platformę widokową przy Głuszynie we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Babki. Celem instalacji jest umożliwienie użytkownikom korzystającym z pobliskiej ścieżki, by mogli przysiąść, odpocząć i chłonąć otaczający to miejsce las.

"Już po raz drugi mam okazję brać udział w tych wyjątkowych warsztatach w Polsce. Na co dzień studiuję architekturę na Uniwersytecie w niemieckim Cottbus. Uważam, że to wskazane przez leśników miejsce jest idealne, o czym świadczą odwiedzający nas podczas budowy mieszkańcy"-informuje Edi student 4 roku architektury z Uniwerystetu w Cottbus.

Zdjęcie przedstawia drewnianą instalację postawioną przy lesie. Fot. Archiwum RDLP Poznań

Była to już trzecia z kolei odsłona projektu we współpracy z nadleśnictwami poznańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. Pierwsza instalacja powstała w Radojewie (Nadleśnictwo Łopuchówko) i utworzyła bramę wejściową na Kokoryczowe Wzgórze. W zeszłym roku uczestnicy warsztatów zbudowali punkt obserwacji ptaków na Kobylimpolu (Nadleśnictwo Babki), niedaleko dobrze znanego poznaniakom Stawu Browarnego.

Projekt realizowany jest przez SARP Poznań oraz Stowarzyszenie Punkt Wspólny we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu.