Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

"Z drewna. Festiwal doświadczeń".

Zaciekawić, bawić ale i inspirować do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi, to jeden z celów dydaktycznych zakończonego wczoraj Festiwalu doświadczeń. Wszystkich wystawców, pomimo swojej różnorodności łączył wspólny mianownik - drewno. Festiwal, którego głównym celem jest promocja drewna i zrównoważonej gospodarki leśnej był wspaniałą przygodą, podróżą w zaczarowany świat ekologicznego, odnawialnego surowca, i to zarówno dla uczestników jak i organizatorów.

Skąd się bierze drewno? Jak wygląda jego pozyskanie i odtwarzanie? Kto dba, by lasów i drewna nigdy nie zabrakło? Dlaczego drewno jest ekologiczne i powinniśmy z niego korzystać? Odpowiedzi na te pytania znają uczestnicy niezwykłego wydarzenia pn. "Z drewna. Festiwal doświadczeń". Czwartego czerwca, w Parku Miejskim w Sycowie odbyła się pierwsza edycja spotkań prowadzonych w konwencji festiwalu doświadczeń, poświęcona znaczeniu drewna w naszym życiu. Nie jest to cel jednorazowy. Założeniem kampanii jest całoroczna aktywna edukacja o sektorze leśno-drzewnym.

Festiwal zachęca uczestnika do przekroczenia granic fascynującego i tajemniczego świata drewna, ukazując jego różnorodność, funkcje gospodarcze, społeczne i ekologiczne.

Poprzez różne formy aktywnej dydaktyki, polegającej na warsztatach, doświadczeniach naukowych oraz pokazach, prezentujących najrozmaitsze zastosowania drewna, Festiwal oddziałuje na wszystkie zmysły odbiorcy.

Uczestnicy własnoręcznie mogli przekonać się o właściwościach fizyko-chemicznych drewna, korzystając z zajęć prowadzonych przez naukowców i edukatorów leśnych. Była to również doskonała okazja do zdobycia praktycznej wiedzy z wykorzystania tego surowca w naszym codziennym życiu oraz spojrzenia globalnie na jego pozytywne znaczenie w kontekście zmian klimatycznych i ludzkiego zdrowia.

Trudno sobie wyobrazić świat bez drewna. Drewniane domy, meble, które nas otaczają czy papier…, drewno jest obecne w każdym momencie i miejscu naszego życia. Nie sposób wymienić jego wszystkich zastosowań, których naliczono ponad 30 tysięcy. Było to również wyzwaniem dla organizatorów Festiwalu, by na ograniczonej powierzchni zaprezentować jak najwięcej z nich.

O sekretach drewna, jego właściwościach, które sprawiają, że jest wyjątkowe, niepowtarzalne a przede wszystkim niezastąpione, i to pomimo postępującego rozwoju nowoczesnych technologii, opowiadali m.in. pracownicy Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wspólnie z edukatorami leśnymi poznańskiej dyrekcji prowadzili fantastyczne doświadczenia, ukazujące różnorodność cech i zastosowań drewna. Twarde lub elastyczne, wytrzymałe niczym stal ale i miękkie, poddające się dłutu rzeźbiarza, izolujące od ciepła ale i ogrzewające… każde drewno jest inne i każde doskonałe.

Przecierających oczy ze zdumienia słuchaczy fascynowały doświadczenia angażujące publiczność. Tajemnice fizyko-chemiczne drewna odkrywał dr Edward Roszyk. Niespodzianką Wydziału były również drewniane rowery, wykonane przez studentów. Drewniane ramy przyciągały wzrok zwiedzających. Mało kto mógł się oprzeć takim ekologicznym cudom, rodem z wystaw renomowanych producentów.

Pełne ręce roboty mieli również rzeźbiarze. Ogrodzone ze względów bezpieczeństwa stoisko Andrzeja Zawadzkiego, przez wiele godzin pozostawało pod czujnym okiem pełnych podziwu uczestników Festiwalu. Nikt nie przeszedł obojętnie obok niezwykle widowiskowej sztuki rzeźbienia piłą mechaniczną. Jej końcowy efekt – orzeł – zostanie na pamiątkę w antonińskich lasach. Z kolei zwolennicy słowiańskiej kultury mogli własnoręcznie pomóc w dłubaniu tradycyjnych łodzi jednopiennych. Atrakcję te przygotowało Nadleśnictwo Antonin, współorganizator wydarzenia.

„Wióry leciały" przy niejednym stoisku. Pokazy dawnego budowania drewnianych domów czy „leśnych monster trucków", czyli maszyn wielooperacyjnych pozyskujących drewno, a przede wszystkim kącik dla prawdziwego mężczyzny z nauką rąbania i przygotowania drewna opałowego miały również grono zagorzałych zwolenników. Dla każdego z uczestników organizatorzy przygotowali skrypt o drewnie oraz komiksowy tutorial o tym gdzie kupić i jak przygotować drewno na zimę.

Nie zabrakło również bardzo ważnego aspektu, jakim jest wykorzystanie drewna w sztuce. Drewniane rzeźby, płaskorzeźby a nawet intarsje, czyli technikę zdobienia, polegająca na wstawianiu w drewnianą powierzchnię kształtów wyciętych z różnych gatunków drewna, prezentował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Kreatywność, gracja i styl oraz niesamowita odwaga towarzyszyły z kolei modelkom ze szkół podstawowych, które brały udział w konkursie na najlepszy „drewniany kostium". Celem konkursu było wykorzystanie drewna, jako surowca przyjaznego naturze i człowiekowi, w naszym codziennym życiu. Stworzenie strojów na miarę prawdziwego drewnianego bohatera cospley miało przede wszystkim pobudzić świadomość ekologiczną uczestników. A przy tym była to także wspaniała forma zabawy i rywalizacji.  

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia tutaj!

Rywalizowali również uczestnicy I biegu w drewniakach, specjalnie na tą okoliczność sprowadzonych z ich kolebki - Holandii. Z kolei w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej Mniszki każdy z uczestników mógł wykorzystać drewno do wyplecenia własnych koszy. Chętnych nie brakowało aż do wieczora...

Nie sposób wymienić i opisać wszystkich atrakcji Festiwalu. Zachęcamy do przejrzenia fotorelacji z wydarzenia. Wszystkie informacje na temat wydarzenia „Z drewna. Festiwal doświadczeń" znajdziecie również na naszej stronie. Będziemy Was informować na bieżąco o kolejnych inicjatywach związanych z tym projektem!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie" (Nadleśnictwo Antonin, Nadleśnictwo Syców, Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach).

Ponieważ była to pierwsza edycja tak dużego przedsięwzięcia nasza redakcja składa serdeczne podziękowania za pomoc i zaangażowanie wszystkim osobom, bez których Festiwal nie mógłby się odbyć, w szczególności słowa te kierujemy do Józefa Szymańskiego, Adama Całki, Iwo Gałeckiego, Czesława Pawlikowskiego, Waldemara Blaźniaka a także za nieocenione wsparcie dydaktyczne dr Edwarda Roszyka.

Do zobaczenia za rok!