Wybuchowe znalezisko w kolskim lesie
Kolejne wybuchowe pamiątki z czasów II Wojny Światowej zostały odnalezione w wielkopolskim lesie. Za sprawą poszukiwań Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii DENAR z Kalisza, na terenie Nadleśnictwa Koło odnaleziono 5 pocisków artyleryjskich sprzed przeszło 70 lat.
27 marca 2021 r. dzięki Kaliskiemu Stowarzyszeniu Poszukiwaczy Śladów Historii DENAR, w bliskim sąsiedztwie miasta Koło w lesie na terenie Uroczyska Mikołajówek Leśnictwa Rzuchów odnaleziono i zabezpieczono:
- 4 pociski artyleryjskie typ B (od 76 do 105 mm)
- 1 pocisk artyleryjski typ A ( do 75 mm)
- 1 granat moździerzowy typ B (81 i 82 mm)
- 8 zapalników
Po oględzinach okazało się, że niewybuchy pochodzą najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej, czyli w kolskich lasach przeleżały przeszło 70 lat!
Poszukiwania Stowarzyszenia DENAR nie były przypadkowe, nastąpiły na skutek wzajemnego porozumienia Poszukiwaczy i leśników z Nadleśnictwa Koło. Członkami Stowarzyszenia Denar jest grupa historycznych „zapaleńców”, prywatnie także przyjaciół, których połączyła miłość do historii. Dzięki ich pracy w 2020 w kaliskich lasach udało się znaleźć skład z bronią pochodzący z 1945 roku! Więcej o tym znalezisku przeczytacie w artykule Nadleśnictwa Kalisz.
Odnaleziona w okolicach Koła wojenna amunicja nie była dla poszukiwaczy żadnym zaskoczeniem, gdyż od początku Szczegóły uzyskania pozwolenia na poszukiwanie zabytków zawiera Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wojny kolskie tereny były obiektem częstych walk i bombardowań. Jak wspomina miejscowa ludność z Mikołajówka, na tych terenach w czasie II wojny światowej znajdowały się niemieckie składy amunicji. Kiedy wojska Wehrmachtu wycofywały się, składy poddano likwidacji. Niestety nie wszystkie pociski eksplodowały, część z nich na skutek wybuchu została rozrzucona w promieniu kilkuset metrów a w ziemi przetrwały do dziś.
Przypominamy, że poszukiwanie zabytków w lasach wymaga pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zgodę właściciela gruntu (w tym przypadku Nadleśnictwa Koło). Przepis ten dotyczy również poszukiwań prowadzonych z użyciem urządzeń elektronicznych.
Po dokonaniu odkrycia, na miejsce wezwano policję i patrol saperski, który zabezpieczył wojenne pozostałości.
Przypominamy, że przy tego typu znaleziskach każdy musi wykazać się wyjątkową ostrożnością! Takich przedmiotów nie wolno dotykać, odkopywać, podnosić, czy przenosić w inne miejsca, ponieważ stanowią ogromne – śmiertelne zagrożenie! Każdorazowo o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować policję! Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne pododdziały saperskie!