Wróciliśmy z Lasu Poza Cywilizacją

Pełen emocji, wzruszeń, nauki i zaskakujących zwrotów sytuacji. Tak w kilku słowach można opisać miniony weekend, 24-25 września. Czas na podsumowanie II edycji wydarzenia rodem z reality show.

W zeszłym roku odkrywaliśmy przed Wami uroki Puszczy Noteckiej, największego kompleksu leśnego w tej części kraju, podróżując po lasach Nadleśnictwa Sieraków. W tym sezonie laureatów konkursu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu i Radia Merkury zabraliśmy w głąb Lasów Żerkowsko-Czeszewskich, do Nadleśnictwa Jarocin, To tam, w tajemniczych, spokojnych starorzeczach lasów łęgowych i magicznych grądów odbywał się finał Lasu Poza Cywilizacją.

Jesteście ciekawi czym jest Las Poza Cywilizacją? Każdy z Was może być jego częścią! Zachęcamy do przeczytania kilku słów o projekcie.

Sześcioro uczestników przemierzało pod naszą opieką najstarszy rezerwat w Wielkopolsce – Czeszewski Las. Była to niewątpliwie prawdziwa gratka dla naszych gości, miłośników przyrody i turystyki. Na specjalnie przygotowanych przystankach opowiadaliśmy o walorach i osobliwościach tego miejsca. W opowiedzianej historii nie mogło zabraknąć również głównych bohaterów: kozioroga dębosza, bobra, puszczyka czy dzięcioła średniego. Tematami wiodącymi były oczywiście starorzecza i lasy łęgowe. Każdy z uczestników wyposażony został w pełen niespodzianek plecak z przydatnymi akcesoriami, jak chociażby atlas ptaków. Pod okiem ornitologa rozpoznawaliśmy różne gatunki charakterystyczne dla wiekowych drzewostanów dębowych, budowaliśmy budki lęgowe i zgłębialiśmy tajniki sowiego życia. Jesteśmy ogromnie wdzięczni laureatom za mnóstwo pytań i olbrzymie zainteresowanie. A swoją wiedzą o lesie i dobrym humorem wspierał nas m.in. gospodarz terenu Marek Dobroczyński, podleśniczy i edukator.

Po ponownej przeprawie promowej przed malowniczo położonym Czeszewem czekała na naszych uczestników ptasia niespodzianka. Przywitał nas dostojny puchacz i złowrogi jastrząb, czyli podopieczni Marcina Szymczaka z „Ptasiora". Towarzyszył mu również raróg oraz puszczyk, w którego czarnych niczym węgiel oczach przepadli jak zahipnotyzowani nasi goście. Prócz ciekawych informacji, przekazywanych przez Marcina o układaniu tych ptaków a także ich biologii i ekologii każdy z nas mógł przez specjalną rękawicę wziąć na rękę sowę i zrobić sobie popularne selfie.

Wieczorem przywitała nas z kolei zimna i mroczna „Wielka Starucha". Mowa oczywiście o jednym z najpiękniejszych starorzeczy w regionie. Na promie zaadoptowanym na potrzeby pływającego domku, o zachodzie słońca i przy ognisku słuchaliśmy gawęd leśników. Andrzej Antowski opowiadał o historii leśników walczących na frontach II wojny światowej, zwracając uwagę również swoją postawą i wyjątkowym leśnym mundurem pochodzącym z tamtego okresu. Z kolei Hubert Przybylski zabrał naszych uczestników w świat zwierzyny. Niestety nie dane było usłyszeć nam rykowiska. Mimo to wiele emocji wzbudziło rozpoznawanie zrzutów byka jelenia, kozła czy daniela, zwłaszcza w tak bajkowej scenerii.

Niedzielny poranek przywitał gości Folwarku Konnego w Hermanowie pięknymi promieniami słońca. Nasi wspaniali laureaci mieli okazję w tym dniu posadzić na pamiątkę dęby, w najnowocześniejszej w Polsce kontenerowej szkółce leśnej w Nadleśnictwie Jarocin. O tym jak długą drogę musi przejść nasionko aż do drzewa przedstawiał Grzegorz Musiela, kierownik wyłuszczarni nasion i szkółki leśnej. Na zakończenie przygotowano niezwykły pokaz maszyn leśnych. Na zaproszenie do kokpitu forwardera nie trzeba było nikogo specjalnie namawiać. To prawdziwa frajda nie tylko dla męskiego grona laureatów.

To był wyjątkowy czas, spędzony na wielogodzinnych rozmowach o lesie, ludziach i naszej pięknej przyrodzie. Inspirujący, pełen atrakcji, przygód, nauki ale i relaksu. Dzięki któremu jako organizatorzy mogliśmy poznać wspaniałych ludzi a nasi laureaci mogli się przekonać, iż wielkopolskie lasy są równie piękne jak te za naszymi granicami.

Odkrywajcie z nami Wielkopolskę w kolejnych edycjach Lasu Poza Cywilizacją. Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Raz jeszcze... wieczór z "Wielką Staruchą".

Galeria zdjęć (wszystkie zdjęcia w artykule można pobrać w oryginalnym rozmiarze klikając prawym przyciskiem na obrazek i korzystając z opcji "Zapisz obrazek jako"). Zachęcamy Was również do odsłuchania nagrania z naszymi laureatami, do pobrania w załączeniu.