Dzień Kobiet zawitał do lasu
Wszystkim Paniom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia, a wraz z nimi widok pięknie kwitnących kwiatów śnieżycy.
Jednym z pierwszych oznak nadchodzącej wiosny, jest rozkwit śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum). Swoim wyglądem przypomina nieco wszystkim znaną śnieżyczkę przebiśnieg, posiada ona jednak znacznie większe kwiaty. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu można je podziwiać jedynie w Rezerwacie Śnieżycowy Jar, który jest jednym z 7 rezerwatów Nadleśnictwa Łopuchówko.
Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne
Adam Asnyk
„Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,
Co się własną upajają wonią:
Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią
I wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne (…)"
Dzień Kobiet to doskonała okazja, by wybrać się na spacer do lasu a widok dywanu śnieżnobiałych kwiatów z pewnością może zastąpić niejeden piękny bukiet. Pamiętajmy jednak, by podczas spaceru nie niszczyć tych roślin, korzystając wyłącznie z wyznaczonego szlaku. W ten sposób uchronimy te delikatne i kruche kwiaty przed przypadkowym zgnieceniem.
Jak podaje gospodarz terenu, Nadleśnictwo Łopuchówko, dziś w Dzień Kobiet kwitnie już około 20-30% śnieżyc. Na pełne kwitnienie trzeba będzie poczekać co najmniej jeszcze tydzień. Najnowsze informacje wraz z mapą dojazdu umieszczane są na portalu społecznościowym Facebook: Nadleśnictwo Łopuchówko, Ośrodek Edukacji Leśnej "Łysy Młyn" w Biedrusku oraz na stronie nadleśnictwa. Zachęcamy do śledzenia umieszczanych postów, gdyż okres kwitnienia tej niezwykłej rośliny to tylko 2-3 tygodnie!
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) jest byliną z rodziny amarylkowatych, o wąskich liściach i białych dzwonkowatych kwiatach, z żółtą plamką na listkach okwiatu. Jest jedną z najwcześniej kwitnących roślin, może pojawić się już w lutym, choć najczęściej dzieje się to w połowie marca, zanim rozwiną się liście na drzewach. W Polsce roślina ta naturalnie występuje w Sudetach i Karpatach – szczególnie obficie w Bieszczadach, na wysokości 530-1180 m n.p.m. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko, tylko na Nizinie Śląskiej. Sam fakt pojawienia się śnieżycy w Wielkopolsce jest owiany mgiełką tajemnicy, gdyż dane historyczne nie wskazują na jej występowanie w tym miejscu. Być może niegdyś posadziła ją tu ręka ludzka, by w marcu cieszyła oko wspaniałym kobiercem.
Więcej informacji na stronie : http://www.lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/