Pomoc od wielkopolskich leśników

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych otrzymała Laur Społecznej Odpowiedzialności Biznesu od Caritas Archidiecezji Poznańskiej za pomoc udzieloną Ukrainie. Wielkopolscy leśnicy organizują zbiórki najpotrzebniejszego specjalistycznego asortymentu oraz wspierają finansowo ośrodki pomocy dla uchodźców w naszym regionie.

Uroczyste spotkanie dla najbardziej zaangażowanych firm i organizacji w pomoc dla Ukrainy zorganizował Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Nagrodę z rąk Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego odebrał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Andrzej Konieczny.

Fot. Archiwum Caritas Poznań

Pomoc walczącej Ukrainie to odruch serca wielkopolskich leśników. To bardzo ważne wsparcie przekazywane jest bezpośrednio Ukraińcom zarówno tym w ojczyźnie, jak i przebywających u nas, w Polsce. Dzięki wzorowej współpracy z Caritas Archidiecezji Poznańskiej dary trafiają do najbardziej potrzebujących np. regionalnych ośrodków pomocy dla uchodźców, w tym do leśnych oddziałów Obrony Terytorialnej Ukrainy. Były to m.in. sprzęt medyczny i opatrunkowy, żywność. Od początku wojny Lasy Państwowe aktywnie wspierają Ukrainę, przekazują m.in. odzież, plecaki taktyczne z pełnym wyposażeniem czy też w ostatnim czasie auta terenowe typu pick-up – powiedział dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Na fotografii dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Andrzej Konieczny oraz ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki. Fot. Archiwum Caritas Poznań

Dotychczas nadleśnictwa z terenu RDLP w Poznaniu przekazały poznańskiemu oddziałowi Caritas ponad 20 tysięcy złotych. Pomoc trafia bezpośrednio do uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają do prowadzonego przez Caritas Poznań Punktu Recepcyjnego znajdującego się w Poznaniu na MTP. Udało się udzielić pomocy żywnościowej, zakupić środki do higieny osobistej i niezbędne produkty dla dzieci.

Od początku ataku Rosji na Ukrainę polscy leśnicy nie pozostają obojętni i konsekwentnie udzielają pomocy na różne sposoby. Tworzenie punktów pomocy przy przejściach granicznych, wsparcie przez m.in. ciepły posiłek, czy możliwość ogrzania się, udostępnianie bazy noclegowej, kontakt z samorządami i organizacjami charytatywnymi i punktami recepcyjnymi w celu udzielania pomocy, przekazanie ekwipunków ze specjalistycznym wyposażeniem, przekazywanie samochodów terenowych, a także pomoc finansowa, to jedne z wielu form niesienia „leśnej” pomocy. 

Należy tutaj także wspomnieć o wszystkich naszych cichych bohaterach zza biurka czy sąsiedniego leśnictwa, którzy w ramach wolontariatu razem z rodzinami angażują się w niesienie pomocy. Wszystkie te działania cechuje chęć pomagania i oddania dla drugiego człowieka.