NOC CIEMna 2024
To już 5 edycja wydarzenia poświęconego motylom nocnym, która cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców.
W nocy z 2 na 3 sierpnia br. w OEPL „Dziewicza Góra” odbyły się warsztaty edukacyjne, gdzie można było obserwować owady żyjące w Puszczy Zielonce. Pierwszą część spotkania przeprowadził Przemysław Wieczorek – miłośnik entomologii. Wprowadził on uczestników w świat ciem, przybliżył charakterystykę motyli nocnych, zapoznał z najczęściej występującymi gatunkami oraz nauczył odróżniać je od motyli dziennych.
Od prelekcji przeszliśmy do obserwacji owadów, które zostały zwabione do specjalnego ekranu. Wśród okazów wypatrzyliśmy ponad 30 gatunków motyli, były to m.in. miernik zieleniak, plamówka malinówka, niedźwiedziówka nożówka, walgina rdestniak, ostrolot muszlowiak czy witalnik naostrzak.
W oczekiwaniu na przylot kolejnych motyli nocnych grupa mogła skorzystać z ogniska, a także wdrapać się na szczyt Dziewiczej Góry aby podziwiać nocną panoramę Poznania z Wieży Widokowej.
Swoją pasją podzielili się również studenci z Sekcji Entomologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy w lipcu przeprowadzili na terenie nadleśnictwa „Nocne łowy motyli” w ramach „European Moth Night”. Każda zainteresowana osoba przy pomocy mikroskopów oraz gablot entomologicznych mogła z bliska podziwiać ssawkę motyla, różne typy czułków, odnóży, a nawet dowiedzieć się, gdzie motyl ma ucho (co nie jest oczywiste)! Edukatorzy naszych ośrodków na co dzień stosują edukację outdoorową, by przeciwdziałać entomofobii i zachęcają do obcowania z naturą.
Właśnie taką różnorodność barw i kształtów na pozór spotykanych, szarych ciem przekształciliśmy w cudowne dzieła pod okiem miejscowego snycerza – Marcina Koralewskiego. Rzeźbiarz nauczył nas, jak pracować z drewnem przy pomocy przyborów do strugania, świdrów czy pirografów. Od zrównoważonej gospodarki leśnej poprzez obróbkę i dekorację stworzyliśmy ekologiczne motyle.
Nie zabrakło także drewnianych łamigłówek. Chętni mogli spróbować swoich sił w układaniu puzzli z motywem owadów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy pakiet Nadleśnictwa Łopuchówko z okazji 100-lecia Lasów Państwowych.
W akcji edukacyjnej dofinansowanej przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych dotyczącej motyli nocnych w Nadleśnictwie Łopuchówko wzięło udział co najmniej 100 osób. Patronem medialnym było Radio Poznań.