Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uwaga, zakazy wstępu do lasu!

Uwaga, zakazy wstępu do lasu!

W związku z zabiegami agrolotniczymi, których celem jest ograniczenie populacji chrabąszcza majowego w najbardziej zagrożonych drzewostanach, wprowadzono zakaz wstępu do niektórych kompleksów leśnych. Poniżej publikujemy listę jednostek wraz z terminami zabiegów. Aktualne informacje znajdą Państwo również na stronach nadleśnictw. Przed wybraniem się w teren prosimy o sprawdzenie najnowszych komunikatów o zakazach lub ich odwołaniu (na podstawie ustawy o lasach, rozdział 5, art. 26, pkt. 3).

  • Nadleśnictwo Sieraków

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP planuje się przeprowadzić w terminie od 23 maja do 10 czerwca br., w kompleksach leśnych zlokalizowanych w miejscowościach: Białokosz, Łężeczki, Kurnatowice, Kwilcz, Mościejewo, Prusim, Góra, Grobia, Lutomek, Ławica, na łącznej powierzchni do 700 ha. Na obszary objęte planowanym zabiegiem wprowadza się okresowy zakaz wstępu do lasu w terminie od 23 maja do 10 czerwca br. Ponadto na obszarach objętych zabiegiem, po jego wykonaniu, wprowadza się 14-dniowy zakaz zbioru runa leśnego do dnia 24 czerwca br. Szczegółowe informacje oraz mapa pod linkiem.

  • Nadleśnictwo Włoszakowice

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP planuje się przeprowadzić w terminie od 16 maja do 31 maja br., w kompleksach leśnych w okolicach miejscowości Zbarzewo, Jezierzyce Kościelne, Wygnańczyce Nowe Drzewce, Stare Drzewce. Zabieg będzie obejmował tereny należące gmin: Włoszakowice, Wschowa, Szlichtyngowa, na łącznej powierzchni 2047 ha. Wprowadza się okresowy zakaz wstępu do lasu od 16 maja do 31 maja br.  Do 14 czerwca 2017 roku prosimy o nie korzystanie z płodów runa leśnego. Szczegółowe informacje pod linkiem.

  • Nadleśnictwo Grodzisk

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP planuje się przeprowadzić w terminie od 23.05.2017 r. do 10.06.2017 r.  na terenie leśnictw: Wąsowo, Porażyn i Bukowiec Stary ( Starostwo Nowy Tomyśl, Gmina Opalenica i Gmina Kuślin), na łącznej powierzchni 1030,00 ha. Po weryfikacji zabieg zostanie wykonany na ograniczonej powierzchni 178.61 ha, na terenie gmin: Opalenica i Kuślin, leśnictwo Porażyn. Wprowadza się okresowy zakaz wstępu do lasu od 23 maja do 10 czerwca br.  Do 10 czerwca 2017 roku prosimy o nie korzystanie z płodów runa leśnego. Szczegółowe informacje wraz mapą pod linkiem.

  • Nadleśnictwo Kościan

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP planuje się przeprowadzić w terminie od 23.05.2017 r. do 03.06.2017 r. na terenie leśnictwa Olejnica (Gmina Przemęt), na łącznej powierzchni 850 ha. Okres karencji dla zbiorów płodów runa leśnego wynosi 14 dni od ostatniego zastosowania środka. Szczegóły wraz z mapą pod linkiem.

Zabieg stosowany jest w związku z masową rójką chrabąszczy majowych (Melolontha melolontha), które są owadami wyrządzającymi szkody w gospodarce leśnej, zarówno w drzewostanach jak i uprawach leśnych. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy – pędraki – które, żyjąc w glebie nawet do 4 lat, obgryzają korzenie sadzonek, zagrażając trwałości upraw.

Rójka chrabąszczy odbywa się w maju. W tym roku, ze względu na specyficzne warunki pogodowe, zaczęła się ona wyjątkowo późno. Dorosłe chrabąszcze - czyli imago - po wyjściu z gleby żerują na młodych rozwijających się dopiero liściach, najchętniej dębów. Celem zabiegu jest niedopuszczenie do złożenia jaj przez samice chrabąszczy do gleby, z których wylęgnie się kolejne pokolenie pędraków.