Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wystawa fotografii "Z głową w koronie"

Wystawa fotografii "Z głową w koronie"

Las jest niezwykle wdzięcznym obiektem fotografii przyrodniczej. O każdej porze dnia odkrywa przed nami zupełnie inne oblicze, każde warte uwiecznienia i zatrzymania w kadrze. Czy to w porannych mgłach czy ciepłej barwie popołudniowego słońca. Gra świateł i cieni jest również nie lada wyzwaniem dla fotografa. Coraz większą popularnością cieszy się fotografia lotnicza, spoglądająca na las niczym na zielony dywan o różnej fakturze. Wciąż rozwija się makrofotografia, korzystająca z coraz to nowszych filtrów i zabiegów perspektywy, wprowadzających w zdumienie odbiorcę. Pożądanym obiektem może stać się obuwik w lesie grądowym czy jelonek rogacz wspinający się po korze na tle mrocznej dąbrowy.

Wystawa odbędzie się w Ośrodku Edukacji Leśnej na Dziewiczej Górze.

Las jest nieodzownym elementem każdego albumu fotograficznego, opowiadającego obrazem historię o przyrodzie. Mogłoby się zdawać, że nie jest w stanie nas już niczym zaskoczyć, a każdy wernisaż nawiązujący do tej  tematyki jest w gruncie rzeczy do siebie bardzo zbliżony.

"Z głową w koronie" to jednak projekt wyróżniający się, nawiązujący wręcz do słynnych ścieżek prowadzonych w koronach drzew europejskich czy tropikalnych lasów, podczas których mamy okazję poznać to, czego na co dzień nie jesteśmy w stanie dostrzec i zobaczyć. O tym, jakie tajemnice skrywają korony drzew oraz jakie emocje towarzyszą człowiekowi, który zawieszony jest 30 metrów nad ziemią opowiada alpinista Jerzy Kostrzewa oraz arborysta Marcin Włoch. Wystawa pod patronatem Nadleśnictwa Łopuchówko, Fundacji Ludzki Świat - Mundo Humano oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego rozpocznie się w piątek, 23 czerwca. To niebywała okazja, by spojrzeć na drzewa z zupełnie innej perspektywy i poznać... życie w koronach drzew.

Jerzy Kostrzewa to polski podróżnik, alpinista, instruktor narciarstwa i sternik jachtowy. Zdobywca szczytów takich jak m.in. Denali (McKinley), Aconcagua, Kilimandżaro, Elbrus i Puncak Jaya. Zwiedził ponad 60 krajów świata. Podczas podróży wykonywał różne zajęcia, m.in.: pracował w hucie szkła w Berlinie, rozwoził pizzę na Alasce, był ratownikiem górskim w Kanadzie oraz instruktorem jazdy na nartach w Austrii. W latach 80. XX wieku odbył wędrówkę po Europie nie posiadając wizy – przekraczał zielone granice. Od 1995 r. prowadzi firmę trekkingową Adventure Expedition Service.

Był pierwszym Polakiem, który zdobył szczyt Puncak Jaya (4884 m n.p.m.), najwyższej góry Australii i Oceanii (12 lipca 1999)[3]. Wprowadzał jako przewodnik turystów w góry, m.in. kilkakrotnie na Kilimandżaro w Afryce (różnymi trasami). Laureat nagrody Podróżnik Roku 2001 w kategorii świat, przyznawanej przez magazyn Podróże. Autor książki Niedostępna Góra Papuasów. Był również autorem wyróżnionej pracy maturalnej o hippisach i ich drodze do wolności. Mieszka w Poznaniu.

Marcin Włoch
Absolwent Technikum Leśnego w Miliczu oraz Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pracę doktorską ze swej specjalizacji jaką jest arborystyka, napisał pod kierunkiem Prof. dr hab. Witolda Pazdrowskiego w katedrze Użytkowania Lasu Wydziału Leśnego UPP. Od dziesięciu lat pracownik Ogrodu Dendrologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, opiekun Sekcji Łuczniczej Koła Leśników, instruktor prac nadrzewnych, motocyklista, podróżnik.