Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Las na zdrowie !

Las na zdrowie !

28 października każdego roku obchodzimy Dzień odpoczynku dla zszarganych nerwów. Terapia lasem, w którym powietrze jest czystsze, a jego składniki korzystnie wpływają na umysł i ciało. Od dawna zostały docenione w medycynie, szczególnie w leczeniu skołatanych nerwów.

W Szkocji terapię lasem przypisują pacjentom lekarze, w Japonii z kolei praktykuje się tzw. kąpiele leśne (Shinrin yoku). Japończycy leczą lasem już od ponad trzech dekad,  pacjentom daje to spokój, przywraca koncentrację oraz uzdrawia z depresji. W Polsce rozgłosu nabiera w ostatnim czasie sylwoterapia, czyli drzewolecznictwo. W uproszczeniu oznacza czerpanie korzyści z przebywania w otoczeniu drzew. Do jej praktyk należą m.in. spacery, fizyczny kontakt z drzewem przez dotyk, relaks w lesie. Spacer jest efektywny, jeśli trwa co najmniej 20 minut. Każdy gatunek emituje pozytywną energię np.: brzoza działa uspokajająco, pobudza krążenie krwi i łagodzi napięcie mięśniowe, Sosny i świerki korzystnie wpływają na układ oddechowy człowieka, z kolei dąb wraz z jesionem redukują stres, poprawiając przy tym koncentrację.

Leśny mikroklimat co to takiego?

Leśny mikroklimat tworzą drzewa, które w procesie fotosyntezy natleniają otaczające powietrze. Obliczono, że jedna 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia dla 3 dorosłych osób. Dodatkowo drzewa działają jak filtry, oczyszczając leśne powietrze z pyłów i mikrobów. Wszystko to sprawia, że leśny klimat jest dalece lepszy od miejskiego. Posiada do 70 razy mniej chorobotwórczych i do 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż powietrze miejskie. Drzewa zwiększają wilgotność powietrza, wydzielają fitoncydy, bakteriobójcze lotne związki eteryczne, czy też regulują jonizację powietrza.

Dlaczego warto trenować w lesie?

Jedną z najpowszechniejszych form aktywności w lasach są biegi. Ruch fizyczny w otoczeniu drzew to najlepsza witamina dla naszego organizmu. Leśny mikroklimat wypełniają olejki eteryczne wydzielane przez drzewa, gdy je wdychamy koi to naszą psychikę. Również podłoże, po którym biegamy jest miękkie, w przeciwieństwie do asfaltowych miejskich chodników. Leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków to dystans odpowiadający ponad 520 maratonom.

To sprawia, że nasze stawy są mniej obciążone, a mięśnie mają więcej energii, przez co w lesie biegamy dłużej i dalej. Jeżeli chciałbyś spróbować leśnych biegów, dołącz do leśników w ramach akcji Trenuj w Lesie. Każde biegi rozpoczynamy rozgrzewką pod okiem profesjonalnego trenera. Sprawdź kalendarz spotkań biegowych i weź udział w akcji.

Więcej o pozytywnym wpływie lasu na nasze życie dowiesz się z Podcastu Lasów Państwowych pt.
„Po zdrowie do lasu”