Aktualności Aktualności

Szlakiem zapomnianych cmentarzy

Dzień Zaduszny, to bardzo ważne wydarzenie dla Kościoła katolickiego i jego wiernych. 2 listopada na terenie Puszczy Zielonka miał miejsce Nocny Rajd Rowerowy organizowany przez SwajBikeTeam. Ochotnicy po raz drugi, spotkali się by wspólnie spędzić aktywnie czas wśród przyrody oraz przeżyć to wyjątkowe święto. Przemierzali piękne tereny Nadleśnictwa Łopuchówko na rowerach w poszukiwaniu zapomnianych cmentarzy.

Wydarzenie skupiało pasjonatów aktywnego spędzania czasu, rajdów rowerowych, oraz ludzi zainteresowanych lokalną kulturą. Pierwsza edycja rajdu spotkała się z dużym zainteresowaniem, a więc inicjatorzy postanowili zorganizować kolejną. Trasa miała długość 43 km i biegła przez tereny opuszczonych cmentarzy. Rajd rozpoczął się w godzinach popołudniowych i trwał do godziny 23:00.

W wielu polskich lasach znajdują się opuszczone, zapomniane cmentarze i groby dla których natura jest nieubłagalna. Niedaleko Poznania znajduję się wspaniała Puszcza Zielonka, która kryje tego typu miejsca. Na jej terenie znajduję się wiele cmentarzy w tym około 30 ewangelickich. Większość z nich porastających roślinnością, odchodzi w niepamięć. Obecnie można spotkać tylko ich pozostałości, na przykład części ceglanych ogrodzeń, niekompletne, zapadnięte nagrobki lub żeliwne krzyże. O przeszłości i historii pamiętają leśnicy, dla których tradycja i historia jest bardzo ważne, dlatego aktywnie wspierają przedsięwzięcia, które mają na celu szerzenie tych wartości. Działają wspólnie z lokalnymi mieszkańcami, odwiedzają i dbają o zniszczone groby, zwłaszcza w Zaduszki. 

Po więcej informacji o Puszczy Zielonka zapraszamy do książki jednego z uczestników rajdu Błażeja Sienkowskiego „Historycznym śladem Puszczy Zielonki i okolic”.

Początek listopada to dla Polaków i Kościoła katolickiego szczególny okres. 1 listopad to Święto Wszystkich Świętych, a kolejny Dzień Zaduszny. Wielu z nas wykorzystuję ten czas na odwiedzenie grobów naszych bliskich, zapalenie znicza, modlitwę za duszę zmarłych. Wierzymy, zgodnie z doktryną Kościoła katolickiego w zmartwychwstanie ciał, życie wieczne i moc modlitwy wstawienniczej.

Mamy nadzieję, że inicjatywa będzie gromadzić z roku na rok coraz więcej entuzjastów tego rodzaju aktywnego spędzania czasu wśród natury.