Aktualności Aktualności

Przygotowania do aukcji

Choć do krotoszyńskiej aukcji drewna dębowego zostało jeszcze sześć tygodni to intensywne przygotowania trwają już od połowy października. Brakarze kończą właśnie prace związane z odbiórką drewna.

Dębina najwyższej jakości jest wybierana z cięć przewidzianych w planie urządzenia lasu. Wstępnie kwalifikują ją leśniczowie w trakcie szacunków brakarskich, czyli już rok przed planowanym wycięciem. Następnie wybór ten jest akceptowany przez brakarzy, czyli osoby, które zajmują się nadzorem nad gospodarką drewnem w naszej dyrekcji. Tak wybrane drzewa pozostają na zrębach do jesieni, kiedy zostają wycięte i przygotowane do manipulacji. Wtedy do akcji ponownie wkraczają brakarze.

Poznaj historię krotoszyńskiej aukcji

Z leżących kłód drewna trzeba wybrać fragmenty o najlepszych cechach, poszukiwanych przez przemysł okleinowy. Wyrzynki te muszą posiadać odpowiednie wymiary, barwę, usłojenie (przynajmniej 7 słojów przyrostu rocznego na 1cm średnicy) i strukturę drewna. Bardzo ważne, aby było w nich jak najmniej wad. Dlatego czasami trzeba odciąć kawałki z pęknięciami, zabitkami, spalenizną czy ciałem obcym. Zauważenie niektórych z tych defektów wymaga sporej wprawy.

Po przygotowaniu drewna przez brakarzy jest ono zrywane (zwożone) ze zrębów do drogi wywozowej, skąd zostanie przewiezione na place ekspozycyjne. W naszym nadleśnictwie będą trzy takie miejsca (w leśnictwach Jelonek i Sokołówka oraz na składnicy w Biadkach). Tam rozpocznie się kolejny etap przygotowań (układanie, czyszczenie, przycinanie czół, opisywanie losów), ale o tym napiszemy w kolejnym artykule.

XXVIII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego odbędzie się 17 stycznia 2019r. Nadleśnictwo Krotoszyn wystawi ok. 700m3 dębiny najwyższej jakości.