Aktualności Aktualności

Jak nie zgubić się w lesie?

W lesie łatwo zabłądzić, zwłaszcza gdy podążą się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Bardzo często przytrafia się to grzybiarzom, którzy zaoferowani poszukiwaniem leśnych skarbów z kapeluszami nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu. Co zatem zrobić, gdy las wokół wygląda tak samo i nie ma w pobliżu nikogo?

Tak naprawdę wystarczy smartfon i aplikacja, która po zapisaniu w pamięci naszego telefonu nie wymaga dostępu do Internetu. Zanim jednak wybierzemy się do lasu koniecznie zapytajmy w pobliskim nadleśnictwie czy udostępnia do pobrania odpowiednie mapy. Pozostaje nam wgrać pobraną "paczkę" do aplikacji, włączyć GPS i możemy ruszać w teren.

O darmowej aplikacji  "mLas mini" firmy TAXUS dowiecie się więcej z poniższego materiału filmowego telewizji "PRO-ART"

Gdy jednak nie mamy smartfona z GPS-em pod ręką pozostają nam... leśne drogowskazy

Mimo, iż las z pozoru wydaje nam się bardzo odludnym i niezbadanym miejscem, to w rzeczywistości każdy jego kawałek poddany został specjalistycznej ocenie, mającej na celu wyznaczenie funkcji gospodarczych oraz ochronnych. Łatwo to sobie wyobrazić na zasadzie szachownicy, pola czarne i białe możemy przyrównać do zwartego kompleksu leśnego podzielonego na oddziały leśne. Oddziały mają zazwyczaj równy kształt geometryczny, najczęściej prostokątów. Podobnie jak na szachownicy każdy oddział ma swój numer, identyfikujący go na mapie obszaru. Numery znajdują się na betonowych słupkach, umieszczanych w narożnikach oddziału (w południowo-zachodnim końcu każdy). Łatwo je znaleźć. Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas wyznaczający tzw. linię oddziałową. Gdy podążymy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Pozostaje nam tylko odszukać się na mapie.

Zapraszamy Was również do obejrzenia naszej leśnej telewizji "Echa Leśne TV" i subskrypcji kanału You Tube. W tym odcinku Dominika opowiada o tym na co zwracać uwagę w lesie, by się nie zgubić!