Aktualności Aktualności

Choinki z lasu w naszych domach

Tegoroczne choinki "prosto z lasu" cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Najwięcej radości sprawiło poznaniakom Nadleśnictwo Babki. Zachowana została tu tradycja samodzielnego wyboru drzewka z lasu.

Bożonarodzeniowe drzewko można było wybrać z plantacji Leśnictwa Rogalin (Nadleśnictwo Babki). Taka forma sprzedaży choinek nawiązuje do dawnych tradycji i ceremoniału związanego z poszukiwaniem w lesie wymarzonego drzewka. Szczególnie dla dzieci taka wyprawa to prawdziwa frajda, która pozostaje na długo w pamięci jako część magii świąt Bożego Narodzenia. Podczas całej akcji wydano ponad tysiąc drzewek. Nadleśnictwo zamierza kontynuować taką formę sprzedaży również w kolejnych latach, widząc w niej dobrą okazję do przybliżenia LASU społeczeństwu.

Z kolei dla mieszkańców południowej Wielkopolski nietypowym sposobem na zdobycie choinki był konkurs pod hasłem „O! Choinka" Nadleśnictwa Antonin, Telewizji Proart oraz portalu wlkp24.info. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było wykonanie ozdoby choinkowej i udzielenie odpowiedzi na pytanie: „Jakie gatunki leśnych drzew iglastych nadają się na drzewko bożonarodzeniowe?" Mogły to być bombki, łańcuchy i inne przedmioty, którymi można ozdobić świąteczne drzewko. Do laureatów powędrowało 100 drzewek prosto z lasu.

Wyjątkową akcję charytatywną przeprowadziło w tym roku również Nadleśnictwo Czerniejewo. Każde przedszkole, szkoła lub instytucja, która włączyła się w akcje pomocy charytatywnej otrzymała choinkę za darmo. „Choinka za Dar Serca", gdyż tak nazwano inicjatywę to pierwsza tego typu akcja w naszej dyrekcji.

Pamiętajmy, iż żywa choinka dodaje nie tylko magii i wyjątkowego świątecznego klimatu. Przede wszystkim jest w 100% ekologiczna, będąc surowcem całkowicie odnawialnym. Leśnicy hodują drzewka na specjalnych plantacjach lub w miejscach, w których nie może rosnąć las, np. pod liniami wysokiego napięcia.

Żywe drzewka są rezerwuarem dwutlenku węgla i emiterem niezbędnego do życia tlenu. Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, przetwarza się je na nawóz organiczny. Z kolei do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu a wykonane z niego choinki  po wyrzuceniu na wysypisko rozkładać się będą setki lat. Zatem choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem!

Nie zapomnijcie o nas również za rok, z pewnością przygotujemy dla Was kolejne świąteczne choinkowe atrakcje. Już teraz zapraszamy!