Aktualności Aktualności

Powrót

Zimowe ptakoliczenie w Nadleśnictwie Łopuchówko

Zimowe ptakoliczenie w Nadleśnictwie Łopuchówko

Leśnicy i ornitolodzy zapraszają na wspólne liczenie zimujących ptaków oraz poszukiwania miejsc noclegowych niezwykłych sów - uszatek.

Wszystkich miłośników ptaków zapraszamy na spacer ornitologiczny w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotkanie odbędzie się w piątek, tj. 29 stycznia o godz. 10.00 przy Ośrodku Edukacji Leśnej „Łysy Młyn" w Biedrusku (Nadleśnictwo Łopuchówko). Tajniki ptasich obserwacji będą przekazywać: Agata Ożarowska-Nowicka, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Karolina Prange, specjalista ds. edukacji leśnej. Zimowy spacer potrwa godzinę. To doskonała okazja, by nauczyć się rozpoznawać ptaki oraz zdobyć niezbędną wiedzę o zimowym dokarmianiu.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na uszatkę, drugą po puszczyku najliczniejszą sowę w Polsce. Te leśne ptaki na zimę gromadzą się w licznych grupach, zimując często w parkach czy ogrodach. Znalezione zimowiska zostaną oznaczone na portalu www.ornitho.pl a zebrane dane posłużą do stworzenia mapy zimowisk uszatki w Polsce.

W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które spędzają zimę w bliskim sąsiedztwie człowieka. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem – w zależności od doświadczenia w rozpoznawaniu gatunków. Wprawnych ornitologów amatorów zachęcamy do samodzielnych obserwacji przy karmnikach. Przez minimum godzinę należy spisywać ptaki, które do niego podlatują. Listę zaobserwowanych gatunków należy zapisać na elektronicznej karcie obserwacji dostępnej na stronie OTOP. Drugim wariantem uczestnictwa w Zimowym Ptakoliczeniu jest udział we wspólnej wycieczce. Zorganizują ją w najbliższy weekend wolontariusze OTOP w wielu miastach Polski. Zachęcamy do uczestnictwa również nauczycieli. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych (http://otop.org.pl/obserwacje/wlacz-sie/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek-zp-2016/).

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze roku w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Od kilku lat na pierwszym miejscu notowana jest kaczka, krzyżówka. W 2015 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.