Aktualności Aktualności

Powrót

Zimowe "ptakoliczenie" świetną okazją do aktywności w ferie

Zimowe "ptakoliczenie" świetną okazją do aktywności w ferie

Zimą las tętni życiem, choć mogłoby się zdawać na pozór inaczej. To pracowity czas dla leśników, wykonujących prace gospodarcze. Również w świecie przyrody dzieje się bardzo wiele, a brak ulistnienia sprzyja obserwacjom ptaków i ssaków. To dobry moment, by wybrać się na spacer w baśniowej scenerii i odkryć tajemnice zimowego lasu. Nasze obserwacje mogą ponadto okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza podczas zbliżających się dni zimowego liczenia ptaków.

Zimowa wycieczka do lasu to wspaniała przygoda nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych. Sanki, biegówki, czy po prostu marsz w chrupiącym pod butami białym puchu to wielka frajda. Co prawda śniegu w naszym województwie ostatnimi laty bywa jak na lekarstwo, jednak pozostaje nam mieć nadzieję, iż do końca zimy aura okaże się łaskawsza, zwłaszcza dla dzieci.

Las jest idealnym miejscem do wypoczynku. Nie tylko oferuje nam miejsce do aktywności fizycznej i relaksu, jest również skarbnicą wiedzy. Obserwacje przyrody wzbogacają naszą wiedzę o procesach zachodzących w leśnym świecie. Trzeba tylko uważnie się przyglądać. To właśnie o tej porze roku mamy szansę na obserwację wielu gatunków ssaków i ptaków, które umknęłyby nam w zielonej gęstwinie. Ostatnio na łamach naszej strony pisaliśmy o tropach i śladach zwierzyny. Tym razem chcemy Was zachęcić do włączenia się w ogólnopolską akcję zimowego liczenia ptaków. Wydarzenia, które może być świetną okazją do rodzinnej nauki i zabawy na świeżym powietrzu. I to obok naszych domów.

Zima to idealna pora na obserwację ptaków. Ptaki chętnie przylatują do karmników czy gromadzą się w większe stada. Stają się również mniej płochliwe. Dzięki bliskim obserwacjom mamy niepowtarzalną okazję, by nauczyć się sztuki rozpoznawania. Możemy do woli podpatrywać i przyglądać się cechom upierzenia, różnicom w wielkości wydawałoby się podobnym sikorkom, wróblom, mazurkom czy gilom. Zwłaszcza, iż w karmniku przebywa ich zazwyczaj kilka jednocześnie. To także świetna okazja do interpretowania ich zachowania, wzajemnych relacji i interakcji. Z pewnością zauważymy nie jedną ptasią kłótnię i wieczne przepychanki o zdobycie pokarmu.

W ostatni weekend stycznia nasze karmnikowe obserwacje możemy zgłosić do ogólnopolskiej akcji liczenia zimowego ptaków, która odbywa się od 25 do 27 stycznia. Pomysłodawcą zimowego ptakoliczenia jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Wystraczy poświęcic conajmniej godzinę na obserwacje a swoje wyniki zanotować na Elektronicznej Karcie Obserwacji. Jak co roku podczas tych kilku dni wybiera się również gatunek, który pełni rolę „ptaka zimy”. W tym roku został nim miłośnik ostów, czyli barwny szczygieł. To właśnie jego będziemy szczególnie wypatrywać podczas spacerów. W akcji może wziąć udział każdy miłośnik ptaków, samodzielnie lub z przewodnikiem a nawet całą zorganizowaną grupą. Dlatego chętnie w ptakoliczenie włączają się również klasy szkolne i przedszkolne.

Zimowe ptakoliczenie trwa od 25 do 27 stycznia. Szczegóły na stronie organizatora - Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

Włączają się również leśnicy z naszej dyrekcji. Już teraz zapraszamy Was serdecznie na dwie akcje. Poznaniaków ucieszy wiadomość, iż 25 stycznia będzie można skorzystać z ptasich obserwacji w otoczeniu Ośrodka Edukacji Leśnej w Łysym Młynie, k. Biedruska (Nadleśnictwo Łopuchówko). Jeśli dopisze Wam szczęście możecie na tym niezwykłym spacerze spotkać nawet bielika, krążącego nad pobliskim stawie. Z kolei 26 stycznia, w sobotę, Turkowska Grupa Lokalna OTOP wspólnie z Nadleśnictwem Turek zapraszają na ornitologiczny spacer po Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej. W każdej akcji oprócz części terenowej przewidziane są również liczne atrakcje i prelekcje, podczas których można będzie m.in. przejść szybki kurs rozpoznawania ptaków zimujących w Polsce, poznać zasady prawidłowego dokarmiania czy budowy karmników.

Zachęcamy Was również serdecznie, by przed spacerem odkryć kilka gatunków wspólnie z nami. W zakładce edukacja -  Wierzę w leśne zwierzę znajdziecie garść informacji o ptakach czesto spotykanych w miastach i parkach o tej porze roku. Czekają na Was sójki, sikorki, kowaliki czy przylatujące do nas na zimę jemiołuszki. Z kolei o różnych aktywnościach przeczytacie w zakładce Turystyka.

 

Idea Zimowego Ptakoliczenia przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii. Tam w 1979 roku Royal Society for Protection of Birds po raz pierwszy zorganizowało akcję Big Garden Birdwatch, dzięki  której udało się zaangażować dzieci i młodzież w liczenie ptaków przy przydomowych karmnikach i w ogrodach. Od tamtej pory organizowana co roku akcja przyciąga kilkaset tysięcy Brytyjczyków. W ostatni weekend stycznia wychodzą oni na swoje podwórka z lornetką, długopisem i kartką, aby liczyć pojawiające się ptaki. Dzięki społecznym obserwacjom naukowcy pozyskują bardzo ważne dane, pozwalające śledzić zmiany w liczebności zimujących ptaków i podejmować działania ochronne [źródło: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków].