Aktualności Aktualności

Powrót

W gnieździe bociana czarnego rozkwita miłość

W gnieździe bociana czarnego rozkwita miłość

Od początku tego roku nurtowało nas pytanie, czy i tym razem będziemy mogli śledzić kolejny sezon serialu „Miłość w bocianim gnieździe?” Jakiś czas temu pojawił się cień nadziei. Dosłownie, bo 18 kwietnia nad gniazdem obserwowano cień innego bociana, a Notek (samiec bociana czarnego) odtańczył popisowy, taniec godowy. Dziś wiemy już, że Notek odnalazł swoją drugą połówkę.

Bociana białego znają wszyscy – jest on swoistym symbolem polskiej wsi. Sierakowskie lasy ukochał jego bliski kuzyn, znacznie rzadziej występujący w naszym kraju – bocian czarny.

 

Infografika prezentująca różnice pomiędzy bocianem białym i czarnym. Źródło Archiwum Lasów Państwowych.


Przekaz online z gniazda bociana czarnego (Ciconia nigra) w Nadleśnictwie Sieraków to jedno z wielu działań realizowanych w ramach projektu Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko pn.: „BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego na terenach leśnych” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt jest prowadzony przez Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie i Komitet Ochrony Orłów.


Transmisja z gniazda bociana czarnego cieszyła się dotąd ogromną popularnością. W 2021 roku zarejestrowano dokładnie 1 036 920 wejść! Losy rodziny bocianów czarnych śledzono w wielu krajach, w tym tak odległych, jak Japonia”- mówi Michalina Szymczak z Nadleśnictwa Sieraków.


Gniazdo na sierakowskim dębie było zajmowane przez te piękne ptaki od wielu lat. Poniżej prezentujemy krótkie kalendarium z poprzednich edycji „Miłości w gnieździe bocianim”:

  • W 2019 roku samiec przyleciał 17 marca, samica trzy dni później. Pierwsze jajo pojawiło się 5 kwietnia, pierwsze pisklę wykluło się 9 maja.
  • W 2020 roku samiec przyleciał 23 marca, samica 28 marca, pierwsze jajo pojawiło się 11 kwietnia, drugie 13 kwietnia, trzecie 15 kwietnia, a ostatnie czwarte jajo 17 kwietnia.
  • W 2021 roku samiec przyleciał 30 marca, samica kilka dni później.

Jeszcze w październiku ubiegłego roku Komitet Ochrony Orłów zadbał, byśmy i w 2022 mogli śledzić losy bocianiej rodziny. „Dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez Nadleśnictwo Sieraków, Komitetowi Ochrony Orłów udało się wymienić uszkodzony przewód elektryczny od kamery na nowy. Transmisja z gniazda w odróżnieniu od wielu podobnych zyskała duże uznanie nie tylko z uwagi na efektowny przekaz wizualny z życia rodziny bocianów, ale dostarczała również autentyczne „odgłosy natury”. Dawała bowiem możliwość wsłuchania się w śpiew kilkudziesięciu innych gatunków ptaków zasiedlających Obszar Natura 2000, a zarazem Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Notecka” - podkreśla dr hab. inż. Tadeusz Mizera, koordynator Regionu Wielkopolska KOO.

W 2021 r. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu istniało 99 stref ochronnych wokół gniazd, w których odnotowano 41 par bocianów czarnych.


Niestety w lutym tego roku podczas niszczycielskich wiatrów stary i suchy dąb z podpartym już gniazdem bocianów czarnych w przewrócił się. To była dla nas wielka strata, ponieważ stanowisko bocianów w tym miejscu funkcjonowało od wielu lat i wychowało się w nim wiele pokoleń boćków. Czas nas gonił, bo bociany wracają do nas w marcu. Członkowie Komitetu Ochrony Orłów podjęli błyskawiczną akcję i zbudowali na pobliskim, zdrowym dębie nowe sztuczne gniazdo. Odbudowane lokum oddalone jest od poprzedniego o około 5 metrów. Ponieważ bocianie gniazda osiągają duże rozmiary i masę do pół tony, KOO zastosowało stalowe podpory i kosz, który wypełniono materiałem naturalnym pochodzącym ze starego bocianiego gniazda.

Ku radości wszystkich Notek zaakceptował nowe gniazdo, do którego przyleciał 26 marca.

Zdjęcie przedstawia nowe zrekonstruowane gniazdo bociana czarnego. Fot. Dariusz Kujawa KOO


Na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo mało. W 1966 roku było 500 – 530 par lęgowych, a w latach osiemdziesiątych 800 – 900 par lęgowych. Obecnie liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na około 1400 – 1600 par lęgowych. Dzięki współpracy Nadleśnictwa Sieraków z KOO udało się szeroko rozpropagować ideę ochrony tych ptaków.

W Polsce bocian czarny jest objęty ochroną ścisłą. Wokół jego gniazd zakładane są strefy ochronne, które obejmują obszar o promieniu do 200 m od gniazda (strefa ochrony całorocznej) i 500 metrów (strefa ochrony okresowej). W strefie całorocznej zabronione jest przebywanie osób, z wyjątkiem właściciela nieruchomości i osób sprawujących nadzór. Nie wolno w niej również wycinać drzew i krzewów oraz zmieniać stosunków wodnych. Dotyczy to również leśników. W strefie ochrony okresowej taka działalność jest możliwa jedynie w ograniczonym zakresie poza sezonem lęgowym bociana czarnego.

Liczba bocianów czarnych wzrasta dzięki wysiłkom naukowców, leśników i miłośników przyrody, którzy objęli ten fascynujący gatunek szczególną ochroną, stwarzając odpowiednie warunki gniazdowania.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia losów Notka i jego wybranki na naszych stronach internetowych i profilach Facebookowych Nadleśnictwa Sieraków oraz RDLP w Poznaniu.
  • Taniec godowy samca bociana czarnego

 

  • Samiec i samica bociana czarnego.