Aktualności Aktualności

Powrót

Zanocuj w lesie

Zanocuj w lesie

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i surviwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.

Gwarantujemy, że nigdy nie zapomnisz nocy spędzonej w lesie i będziesz chciał nieustannie tu wracać. Bliskość przyrody, odgłosy nocy i niebywała harmonia... to tylko część leśnej przygody, która na Ciebie czeka. - zapewnia rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu - Małgorzata Krokowska-Paluszak

Już od  1 maja w 425 nadleśnictwach w całej Polsce będzie można bez problemu spędzić
2 TAJEMNICZE noce w lesie. Zapraszamy wszystkich, którzy nie boją się wyzwań i chcą przeżyć niebywałą, leśną przygodę!

Projekt „Zanocuj w lesie” był poprzedzony pilotażem w Leśnych Kompleksach Promocyjnych. W zeszłym roku wyznaczonych zostało 46 takich miejsc. Na Wielkopolskę przypadły 4 lokalizacje: w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Puszcza Notecka w Nadleśnictwie Sieraków i Nadleśnictwie Oborniki oraz w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Rychtalskie w Nadleśnictwie Syców oraz Nadleśnictwie
Antonin.
Mapa z obszarami "Zanocuj w lesie" na terenie RDLP w Poznaniu. 

Co bardzo ważne, tylko w 46 miejscach, gdzie w ubiegłym roku odbywał się program pilotażowy będzie, można używać kuchenek gazowych, w pozostałych miejscach będzie to zakazane.

Infografika wyjaśniająca zasady programu "Zanocuj w lesie", w porównaniu do zakończonego pilotażu LP. Źródło: CILP.

Zapraszamy także do pozostałych 21 nadleśnictw leżących na terenie RDLP w Poznaniu. W każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko, liczy ok. 1500 ha. W jednym miejscu bez zgłaszania będzie mogło przenocować 9 osób nie dłużej niż przez 2 noce z rzędu.- mówi naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.

Będą to miejsca, które są nie tylko piękne, ale również atrakcyjne przyrodniczo i mamy nadzieję, zaspokoją potrzeby najbardziej wymagających turystów. Oczywiście w zależności od warunków panujących w danym nadleśnictwie, będzie to różnie. Niekiedy będzie to 1500 ha w „jednym kawałku”, a czasami będzie to kilka mniejszych obszarów. Znajdą się też miejsca nad jeziorami, ale i takie w samym sercu lasu odległe od cywilizacji. - dodaje rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu - Małgorzata Krokowska-Paluszak.

Kliknij poniższą mapę i zaplanuj nocleg w lesie w Twojej najbliższej okolicy.

Mapa Polski z lokalizacją obszarów programu "Zanocuj w lesie". Źródło CILP.Jak wygląda nocowanie w lesie?

Wybierając się do „leśnego hotelu”, należy jednak pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja „Zanocuj w Lesie” skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych.

Te miejsca będą kompletnie dzikie. Cała idea nocowania na dziko w lesie opiera się na zasadach „leave no trace”, czyli nie zostawiaj po sobie żadnych śladów. Najważniejsze jest to, żeby miejsce nocowania pozostawić dokładnie w takim samym stanie, w jakim je znaleźliśmy-apeluje naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.

Należy pamiętać, że bez względu, na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami. 

10 faktów o Zanocuj w Lesie

Aby dotrzeć na miejsce, najlepiej zrobić to piechotą, dla tych którzy jednak wybiorą się autem, przypominamy, że samochodem można będzie dojechać, tylko na parking leśny lub na leśne miejsce postoju, a do samych miejsc nocowania na dziko trzeba będzie dojść pieszo.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji w Poznaniu leśnicy przygotowali 6 parkingów oraz 347 miejsc postoju.

Infografika prezentująca przydatne informacje przed wyruszeniem z namiotem w las. Źródło CILP.

Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu dostępnego na stronie internetowej Lasów Państwowych.

Więcej informacji o projekcie

Zapraszamy!