Aktualności Aktualności

Powrót

Z drewna. Festiwal doświadczeń już w najbliższy weekend!

Z drewna. Festiwal doświadczeń już w najbliższy weekend!

Używamy go od tysięcy lat. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a także jako źródło energii. Drewno. Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie? Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zaprasza na wydarzenie „Z drewna. Festiwal doświadczeń".

Skąd się bierze drewno? Jak wygląda jego pozyskanie i odtwarzanie? Kto dba, by lasów i drewna nigdy nie zabrakło? Dlaczego drewno jest ekologiczne i powinniśmy z niego korzystać? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć już w najbliższą niedzielę podczas wyjątkowego wydarzenia prowadzonego w konwencji festiwalu doświadczeń w Swarzędzu.

Drewno ma ponad 30 tysięcy zastosowań. Dowiedz się więcej tutaj!

W świat drewna zabiorą Was naukowcy, leśnicy, rzemieślnicy, artyści, rękodzielnicy, wszyscy, dla których drewno jest inspiracją, nauką i codzienną pracą. Na najmłodszych czekają warsztaty z malowania na drewnie, wyplatania wiklinowych koszy czy wypalania obrazów w pirograficznych technikach. Dla nieco starszych, rodem z programów naukowych, Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przygotwał kącik młodego naukowca. Każdy z Was będzie mógł się wcielić w badacza właściwosci fizyko-chemicznych drewna, prowadząc zadziwiające doświadczenia.

Dla osób z zacięciem sportowym czeka rywalizacja na krótkich dystansach, czyli biegi w drewnianych chodakach, specjalnie sprowadzonych do tego celu z Holandii. W strefie prac leśnych będziecie mieli również jedyną niepowtarzalną okazję wejśca za stery olbrzymich leśnych monstertrucków, czyli wielkich maszyn wielooperacyjnych, na codzień pracujących z drewnem. Z kolei dla dorosłych nie lada atrakcją z pewnością będzie mini targ przedmiotów użytkowych. Do nabycia m.in. piękna drewniana biżuteria

Pamiętajmy jednak, że drewno to nie tylko przedmioty, które nas otaczają, meble, papier czy drewniane domy. Podczas Festiwalu spojrzymy na ten surowiec globalnie, na jego pozytywne znaczenie w kontekście zmian klimatycznych i ludzkiego zdrowia. Dowiemy się czym są Leśne Gospodarstwa Węglowe i dlaczego korzystając z drewnianych przedmiotów przyczyniamy się do ograniczenia efektu cieplarnianego. Te i inne ciekawostki odkryje przed Wami Dominik Rutkowski, który podczas Festiwalu na żywo będzie przeprowadzał wywiady z wystawcami i uczestnikami oraz informował Was o ciekawych konkursach, oczywiście z drewnianymi nagrodami.

Z jakiego drewna jest to zrobione? Sprawdź!

Co na Was czeka:
  • zasiądź za sterami „leśnych monster trucków”, czyli pokazy maszyn wielooperacyjnych, pozyskujących drewno;
  • stoiska producentów drewnianej biżuterii, domowych ozdób oraz zabawek;
  • drewno jest wspaniałe, czyli fizyka i chemia na wesoło. Warsztaty dla najmłodszych, odkrywające niezwykłe właściwości drewna;
  • odpukać w niemalowane drewno - warsztaty plastyczne, pirograficzne;
  • papier to też drewno! Czerpanie papieru!
  • historia wikliniarstwa, warsztaty wyplatania z pracami dla wszystkich uczestników;
  • magiczne drewno - leśne eksperymenty pod okiem naukowców;
  • samodzielne konstruowanie drewnianych latawców i drewnianych magnesów;

Ponadto zabawy sportowe:

  • biegi w drewniakach;
  • układanie gigantycznej jengi.

 

Na wspólne odkrywanie tajemnic drewna zapraszamy na polanę w Swarzędzu przy ul. Strzeleckiej w dniu 8 września 2019 roku. Czekamy na Was od 11.00 do 18.00.