Aktualności Aktualności

Powrót

Festiwal Drewna pełen niecodziennych doświadczeń

Festiwal Drewna pełen niecodziennych doświadczeń

Za nami druga edycja Festiwalu, którego tematem wiodącym było drewno. Jakie zastosowania tego surowca odkryliśmy przed Wami tym razem? Zapraszamy do krótkiej relacji z tego niecodziennego wydarzenia.

Skąd się bierze drewno? Jak wygląda jego pozyskanie i odtwarzanie? Kto dba, by lasów i drewna nigdy nie zabrakło? Dlaczego drewno jest ekologiczne i powinniśmy z niego korzystać? To tylko niektóre z kluczowych pytań zakończonego w niedzielę 8 września festynu, prowadzonego w konwencji festiwalu doświadczeń. Wydarzenie to w całości poświęcone jest znaczeniu drewna w naszym życiu i aktywnej edukacji o sektorze leśno-drzewnym.

Wszystkich wystawców, pomimo swojej różnorodności łączył wspólny mianownik - drewno. Festiwal, którego głównym celem jest promocja drewna i zrównoważonej gospodarki leśnej był wspaniałą przygodą, podróżą w zaczarowany świat ekologicznego, odnawialnego surowca, i to zarówno dla uczestników jak i organizatorów.

Festiwal zachęca uczestnika do przekroczenia granic fascynującego i tajemniczego świata drewna, ukazując jego różnorodność, funkcje gospodarcze, społeczne ale i ekologiczne.

Poprzez różne formy aktywnej dydaktyki, polegającej na warsztatach, doświadczeniach naukowych oraz pokazach, prezentujących najrozmaitsze zastosowania drewna Festiwal oddziaływał na wszystkie zmysły odbiorcy. Uczestnicy własnoręcznie mogli przekonać się o właściwościach fizyko-chemicznych drewna, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez naukowców i edukatorów leśnych. Była to również doskonała okazja do zdobycia praktycznej wiedzy z wykorzystania tego surowca w naszym codziennym życiu oraz spojrzenia globalnie na jego pozytywne znaczenie w kontekście zmian klimatycznych i ludzkiego zdrowia.

Drewniana biżuteria zachwycała na stoisku My Piece Of Wood. Miniaturowe kolczyki i spinki przyciągały wzrok zwiedzających. Z kolei właściciele firmy Bindka przekonywali, że drewno może być eleganckim i ponadczasowym dodatkiem do męskiej garderoby. A, że z drewna można wykonać praktycznie wszystko mogliśmy przekonać się przymierzając drewniane krawaty czy muszki. Wielu niecodziennych wrażeń i emocji dostarczył uczestnikom własnoręcznie zbudowany przez Kasię Paluszkiewicz drewniany instrument muzyczny SONORA, przeznaczony do terapii dźwiękiem. By zażyć relaksującego masażu dźwiękiem należało wejśc do tuby, wykonanej z najwyższej jakości drewna rezonansowego. A o magicznym drewnie opowiadała dźwiekiem na 52 strunach absolwentka Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Sercem tegorocznej edycja była tętniąca życiem strefa warsztatowa. Mimo niezbyt korzystnej aury trudno było znaleźć wolne miejsce, aż do późnych godzin popołudniowych. Wyplatanie koszy, wypalanie obrazów czy wykonywane własnoręcznie ozdoby na kawałkach drewna to tylko niektóre z atrakcji, które zachwyciły dzieci i dorosłych. O tym, że drewno to również papier można było się przekonać wykonując własną, ozdobioną kwiatami papeterię, ucząc się czerpania papieru.

Drewno ma ponad 30 tys. zastosowań!

O sekretach drewna, jego właściwościach, które sprawiają, że jest wyjątkowe, niepowtarzalne a przede wszystkim niezastąpione, i to pomimo postępującego rozwoju nowoczesnych technologii, opowiadali m.in. pracownicy Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ruch ruszyły mikroskopy i tajemnicze drewniane mazaki, podłączone do prądu. Niespodzianką Wydziału były również drewniane rowery, wykonane przez studentów. Mało kto mógł się oprzeć takim ekologicznym cudom, rodem z wystaw renomowanych producentów.

Swoich sił można było spróbować w konkursach „Moja Twoja”,  biegach w drewnianych holenderskich chodakach, gimnastykując się na drewnianym Twisterze czy układając wielką Jengę. Na wszystkich uczestników czekały upominki, w tym ten najbardziej unikalny, naturalny krążek drewna, który po własnoręcznym przybiciu plakietki z napisem „Festiwal Drewna” odkrawany był przez pilarza. Co godzinę niecodzienny ruch wśród zwiedzających wzbudzały także pokazy leśnych maszyn wielooperacyjnych, harwesterów i forwarderów, gromadząc przed barierkami zaciekawiona publikę.

Twarde lub elastyczne, wytrzymałe niczym stal ale i miękkie, poddające się dłutu rzeźbiarza, izolujące od ciepła ale i ogrzewające… każde drewno jest inne i każde doskonałe. Nie sposób wymienić i opisać wszystkich jego funkcji i atrakcji Festiwalu. Dziękujemy naszemu partnerowi Gminie Swarzędz, Nadleśnictwu Babki, Wydziałowi Leśnemu, Wydziałowi Technologii Drewna i wszystkim wystawcom. Dziękujemy przede wszystkim Wam, naszym uczestnikom, mamy nadzieję, że byliśmy dla Was inspiracją. 

Wszystkie informacje na temat wydarzenia „Z drewna. Festiwal doświadczeń” znajdziecie również na naszej stronie. Będziemy Was informować na bieżąco o kolejnych inicjatywach związanych z tym projektem! Tymczasem zapraszmy do video relacji z tegorocznej edycji Festiwalu: