Aktualności Aktualności

Powrót

XXVIII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego

XXVIII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego

17 stycznia 2019 roku odbyła się XXVIII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie . Na sprzedaż wystawiono 1 388 m3 drewna dębowego, w tym 426 m3 jakości okleinowej. Drewno pochodziło z 12 nadleśnictw RDLP w Poznaniu: Krotoszyn, Piaski, Jarocin, Taczanów, Czerniejewo, Grodzisk, Pniewy, Karczma Borowa, Koło, Kościan, Łopuchówko i Sieraków Przez trzy dni przedstawiciele z 14 firm mieli możliwość oglądania surowca zaprezentowanego na 4 placach ekspozycyjnych w Nadleśnictwie zlokalizowanych w nadleśnictwach Krotoszyn i Pniewy.

Aukcję otworzył Tomasz Markiewicz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, który podkreślił „ iż jest to jedyna aukcja drewna w Polsce, a jednocześnie najstarsza tego typu forma sprzedaży drewna. Aukcja to dla Nas również spotkanie leśników i drzewiarzy. Bardzo mi miło, że na tym spotkaniu leśników reprezentuje Pan Bogusław Piątek zastępca dyrektora Generalnego LP”.

Dyrektor Markiewicz serdecznie powitał przedstawicieli firm, które zgłosiły się na Aukcją, wszystkich gości, także podziękował tym, którzy przygotowywali to przedsięwzięcie, a w szczególności brakarzom- specjalistom od drewna.

„Bardzo istotny jest fakt, że na giełdę trafia wyłącznie drewno pochodzące z cięć planowych. Nie wybiera się najcenniejszych sztuk z drzewostanu.” – co w szczególności zostało podkreślone przez dyrektora Markiewicza.

Głos także zabrał, obecny na licytacji,  Bogusław Piętek zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej DGLP

Po oficjalnym otwarciu rozpoczęto licytację. Podczas tegorocznej edycji sprzedano 1 385 m3 surowca dębowego i uzyskano średnią cenę w wysokości 3 335,67 zł./m3, w tym: WA1 3 987,23 zł/m3,    WB0 3 300,71 zł/m3, WC0 2 831,09 zł/m3, WD 2 208,89 zł/m3.

Najwyższa wylicytowana cena surowca dębowego jakości okleinowej wyniosła 5 250 zł/m3. Dla porównania w ubiegłym roku było to 4 650,00 zł./m3. Oprócz polskich firm w aukcji uczestniczyli przedstawiciele z Austrii, Estonii, Rumunii i Czech.

Krotoszyńska aukcja jest najstarszą giełdą surowca drzewnego w powojennej Polsce, która przyczyniła się m.in. do zbudowania pierwszego "komercyjnego" cennika na drewno w polskich Lasach Państwowych. Do dnia dzisiejszego giełda prowadzona w Nadleśnictwie Krotoszyn to symbol i marka Lasów Państwowych.

Przedmiotem licytacji są losy. Po zwiezieniu drewna na place ekspozycyjne układa się je tak, aby kontrahenci mogli dokładnie zapoznać się z walorami każdej sztuki. Kłody są pogrupowane w losy, zwykle po kilka sztuk o podobnej jakości i wymiarach. Każdy los posiada unikalny numer.

A oto jak wygladały przygotowania placu aukcyjnego w Nadleśnictwie Pniewy.

Poznaj historię powstania najstarszej giełdy surowca drzewnego w powojennej Polsce. Dowiedz się czym są "losy" i jak klasyfikuje się drewno