Aktualności Aktualności

Powrót

Wirtualny spacer

Wirtualny spacer

Zachęcamy do nietuzinkowego spaceru po Nadleśnictwie Grodzisk. Dzięki specjalnej aplikacji każdy z Was może odkryć co kryje Park w Porażynie.

Wirtualny spacer przyda się zwłaszcza turystom chcącym skorzystać z oferty Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Porażynie. Możemy sami otworzyć drzwi do pięknej sali lustrzanej i zaplanować nasze wymarzone wydarzenie, ślub, urodziny czy przyjęcie dla znajomych. Obejrzeć dokładnie pokoje dla gości czy podążyć ścieżkami po zabytkowym Parku i jego atrakcjach. Dodatkowym walorem są nocne kadry, obrazujące wyjątkową scenerię oświetlonego Pałacu. Do aplikacji przenosi link, można również kliknąć w zamieszczone w tekście zdjęcie.

Z kart historii Nadleśnictwa

Kompleksy leśne administrowane obecnie przez Nadleśnictwo Grodzisk to m.in. pozostałość po przedwojennym Nadleśnictwie Państwowym Bolewice, którego lasy stanowiły mniejszość w stosunku do lasów prywatnej własności. Na terenie obecnego nadleśnictwa funkcjonowało przed wojną prywatne Nadleśnictwo Lasówka, obejmujące w przybliżeniu dzisiejszy obręb Porażyn. W 1945 r. z przejętych lasów majątkowych utworzono Nadleśnictwo Grodzisk o powierzchni 5900 ha.

W roku 1972, po przejęciu obrębu Porażyn, nadleśnictwo powiększyło powierzchnię do 12 400 ha. W obecnych granicach jednostka funkcjonuje od 1979 r., gdy do istniejących obrębów Grodzisk i Porażyn został przyłączony obręb Rakoniewice. Obecnie nadleśnictwo dzieli się na 13 leśnictw i zajmuje obszar 22 300 ha.

Ważnym momentem w historii nadleśnictwa było przejęcie w 1993 r. kompleksu pałacowo-parkowego Porażyn, w którym mieściło się Policealne Studium Leśne. W obiekcie utworzono Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy a później izbę edukacyjną „Dziupla". Ośrodek stał się wizytówką nadleśnictwa i miejscem wielu działań edukacyjnych, kulturalnych i rekreacyjno-turystycznych. Część z nich jest podejmowana z inicjatywy samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych, przy współudziale Nadleśnictwa Grodzisk. Do jednych z ciekawszych inicjatyw, organizowanych przez nadleśnictwo od kilku lat, należy Piknik Historyczny, który propaguje wiedzę o historii naszego kraju, także w kontekście leśnym. Co roku z oferty OSW Porażyn korzysta kilka tysięcy osób.

Sport w "Gnieździe Dębów"

Zespół pałacowo parkowy w Porażynie zlokalizowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 307. Tworzą go piękny pałacyk z II połowy XIX wieku i rozległy park w stylu angielskim, w którym dominują 200-letnie dęby i buki. Na przełomie XIX i XX wieku plac i park tworzył „Eichenhorst", czyli gniazdo dębów. Do dzisiaj jest to "wyspa" gatunków liściastych wśród lasów Nadleśnictwa Grodzisk, zdominowanych przez sosnę.

Wokół Pałacu prowadzą ścieżki edukacyjne oraz ścieżki nordic walking o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności. Podzielone zostały na pętle: żółtą – 5 km, zieloną – 10,9 km, lawendową – 9,1 km oraz brązową – 13,6 km. Ta ostatnia biegnie po terenie Ośrodka w Porażynie, jednak jej punkt startowy znajduje się przy Szkole Podstawowej. Pętla żółta przystosowana jest również dla osób niedowidzących a jej trasa wiedzie po wyrównanym terenie. Szlak wyposażony został również w specjalistyczne oznakowanie w postaci odblaskowych tablic.

Dla biegaczy przygotowano na terenie Parku punkt początkowy trasy półmaratonu „Oleanderskiego". Natomiast dla amatorów biegów na orientacje wyznaczono punkty do tras od 10 do 50 km, które są pozostałością po rajdzie „Oriento expresso". Piękne położenie Pałacu i otaczające go lasy zachęcają do odwiedzania i spędzania tu czasu.

Wyprawę nordic walking oraz inne aktywności sportowe można zakończyć rodzinnym piknikiem korzystając z wiaty dla 40 osób, miejsca na ognisko czy obszernego namiotu. Polana jest miejscem spotkań edukacyjnych i integracyjnych z możliwością organizowania gier i zabaw nawet przy niesprzyjającej pogodzie. W przyszłości zostanie tu zamontowana również siłownia zewnętrzna i boisko do siatkówki.

Serdecznie zapraszamy!