Aktualności
Projekt "Windą do lasu" po raz kolejny dofinansowany
Projekt "Windą do lasu" po raz kolejny dofinansowany
Nadleśnictwo Oborniki po raz kolejny otrzymało wsparcie ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, w ramach projektu „Windą do lasu - kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki uwzględniającą potrzeby osób niepełnosprawnych – II etap.”.
Dofinansowanie wynosi 85%, co daję kwotę 2 335 039,16 złotych.
Zadania, które zostaną zrealizowane to:
- doposażenie i adaptacja wnętrza izby edukacyjnej wedle koncepcji aranżacji do prowadzenia zajęć z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych;
- kampania edukacyjna na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej;
- zakup urządzeń multimedialnych, oprogramowania, akcesoriów oraz tablic edukacyjnych, montaż instalacji fotowoltaicznej demonstracyjnej jako narzędzia upowszechniania wiedzy i zastosowania/wykorzystania odnawialnych źródeł energii;
- promocja projektu;
- studium wykonalności.
Główne cele kampanii to:
- Leśnictwo na rzecz Agendy 2030 – agenda powstała w 2015 roku i obejmuje wszystkie kraje członkowskie ONZ. Ma na celu działania na rzecz ludzi, planety i dobrobytu. Społeczeństwo powinno zrozumieć, że zrównoważone leśnictwo jest doskonałym narzędziem do realizacji wybranych celów Agendy 2030. Między innymi: zwiększenie retencji, walka z katastrofami klimatycznymi, gwarancja życia na ziemi, las jako gwarant zdrowia i dobrego samopoczucia, wsparcie edukacji społeczeństwa na najwyższym poziomie.
- Zmiana klimatu zagrożeniem dla życia i ładu społecznego na Ziemi – coraz częściej Europę nawiedzają huragany, powodzie, susze i inne katastrofy naturalne. Dlatego tak ważne jest informowanie ludzi o zmianach klimatu i jakie będzie to miało skutki, także w lasach.
- Uwarunkowania produkcji drewna w dobie antropocenu – drewno jako odnawialne źródło energii, uświadomienie społeczeństwa w kontrowersyjnym temacie pozyskiwania drewna.
- Las miejscem budowania kapitału społecznego – w ramach kampanii zostaną przekazane informacje o przyrodzie, ale co ważniejsze, sprawy etyki ekologicznej i estetyki środowiska leśnego po to, aby rodzice, nauczyciele, a przede wszystkim dojrzewające pokolenie wskrzesiło w sobie określoną wrażliwość. Doskonałą formułą do integrowania instytucji, organizacji i środowisk akademickich są Lasy Modelowe, tak się składa, że jedyny w Polsce znajduje się w Nadleśnictwie Oborniki.
Projekt zostanie zrealizowany do 31 marca 2022 roku. Zaplanowano m.in. doposażenie izby edukacyjnej nadleśnictwa w sprzęt komputerowy dla osób niepełnosprawnych oraz zakup tabliczek Braille’a na terenową ścieżkę edukacyjną. Ponadto opracowany zostanie scenariusz geocachingowej gry terenowej oraz interaktywne pomoce dydaktyczne w postaci 14 mobilnych tematycznych aplikacji, w tym w technologii VR oraz mobilna gra SIMFOREST.