Aktualności Aktualności

Powrót

W lasach wciąż sucho

W lasach wciąż sucho

Słoneczna i bezdeszczowa pogoda, choć tak upragniona przez wypoczywających na łonie natury, niesie ze sobą niebezpieczeństwo powstania pożaru lasu. To właśnie w okresie letnim odnotowywane są tak niebezpieczne dla naszych lasów pożary wielkopowierzchniowe, które prowadzą do nieodwracalnych strat w przyrodzie.

Stały monitoring

Chcąc przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom, począwszy od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni lasy są nieustannie monitorowane. Szybkie zlokalizowanie potencjalnych zagrożeń i miejsca powstania pożaru jest niezwykle ważne. W ramach prowadzonych działań utrzymywana jest sieć wież obserwacyjnych oraz Punktów Alarmowo Dyspozycyjnych (PAD), które prowadzą stałą obserwację w okresie pożarowym oraz pomagają koordynować akcją gaśniczą. Taki punkt znajduje się w każdym nadleśnictwie.

 Jeżeli widzisz w lesie dym lub ogień nie czekaj! Dzwoń pod nr 112 albo 998 i powiadom o tym odpowiednie służby!

Wsparcie nowoczesnej technologii

By przewidzieć kiedy zagrożenie pożarowe wzrasta, konieczne są precyzyjne dane. Dostarczane są one przez zlokalizowaną na terenach leśnych sieć Meteorologicznych Punktów Pomiarowych (MPP). W każdej minucie zbierają one setki danych dotyczących m.in. siły i kierunku wiatru, czy aktualnej wilgotności powietrza i gleby.

Mapa w służbie bezpieczeństwa

Same dane jednak nie wystarczą, ważna jest również prawidłowa ich interpretacja. Dlatego też teren Polski został podzielony na strefy prognostyczne. Do każdej ze stref przyporządkowano  obszary o podobnych warunkach przyrodniczych. W każdej z nich dwa razy w ciągu dnia (godz. 09:00 i 13:00) bada się wilgotność powietrza i ściółki leśnej. Między innymi na tej podstawie ustalany jest stopień zagrożenia pożarowego.

Nie jest on jednak tajemnicą, Ty także możesz sprawdzić aktualne zagrożenie pożarowe na interesującym Ciebie terenie pod adresem: bazapozarow.ibles.pl

Zakaz wstępu do lasu

W przypadku gdy stan wysokiego zagrożenia pożarowego utrzymuje się przez dłuższy czas, Nadleśniczy podejmuje decyzję o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku gdy w ciągu 5 kolejnych dni utrzymuje się 3. (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego a mierzona w tym czasie wilgotność ściółki leśnej nie przekracza w godzinach porannych 10%.

Informacji o wprowadzeniu takiego zakazu zostaje niezwłocznie zamieszczona na stronie internetowej Nadleśnictwa. Dlatego też przed wyruszeniem na leśne wędrówki warto zajrzeć na stronę internetową Nadleśnictwa, które chcemy odwiedzić.