Aktualności
Uwaga pożar
Uwaga pożar
Tylko w ciągu ostatniego weekendu las na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych płonął 23 razy. Przez trzy dni spłonęło 3,50 ha czyli prawie 5 boisk do piłki nożnej!
Ostatni weekend czerwca z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Rekordowo wysokie temperatury poza dyskomfortem dla ludzi, niosły również za sobą niszczycielską silę pożaru. Tylko w ciągu trzech dni las palił się ponad dwadzieścia razy! Jaka była przyczyna powstawania pożarów? W okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego, czyli obecnym okresie wakacyjnym działają leśne bazy lotnicze. Nasza dyrekcja posiada dwie takie bazy, w Jaryszewie (Nadleśnictwo Oborniki) oraz Michałkowie (Nadleśnictwo Taczanów). Stacjonują w nich samoloty typu Dromader, które są wykorzystywane do patrolowania obszarów leśnych i gaszenia pożarów.
W Nadleśnictwie Góra Śląska (Leśnictwo Ślubów) oraz Nadleśnictwie Piaski (Leśnictwo Kosowo) źródłem pożarów był ogień, który pojawił się na polach uprawnych. Niestety wysoka temperatura powietrza oraz podmuchy wiatru spowodowały szybkie przemieszczanie się pożaru i utrudniały akcje gaśniczą. W celu dogaszenia płonących pól oraz fragmentów lasu do akcji gaśniczej włączyły się samoloty, które dzięki dużej ilości zrzucanej jednocześnie wody pomogły w opanowaniu żywiołu. Tym sposobem ocalono również zakłady produkcyjne i gospodarstwa oraz stację benzynową znajdującą się w pobliżu płonących pól.
Kolejnymi przyczynami powstawania pożarów były zaprószenia ognia a także podpalenia lasu przez nieznanego sprawcę. Takie działania sprawiły, że w sumie z powierzchni naszej dyrekcji, tylko w tym roku, uległo spaleniu około 27 ha lasu, które były miejscem bytowania dla wielu gatunków zwierząt, roślin i grzybów. Ponadto do atmosfery uwalnia się mnóstwo zanieczyszczeń w tym tlenków azotu, węglowodorów czy dwutlenku węgla.
Powodów było kilka, na szczęście dzięki sprawnej współpracy strażaków i leśników prędko udało się ugasić pożary, nie doprowadzając do ogromnych katastrof przyrodniczych.
Więcej o pracy leśników w zakresie ochrony przeciwpożarowej przeczytacie w specjalnie przygotowanym artykule.