Aktualności Aktualności

Powrót

Światowy dzień żółwia

Światowy dzień żółwia

Żółwie pojawiły się na Ziemi około 255 milionów lat temu.

W przeciwieństwie do dinozaurów przetrwały wielką katastrofę, uderzenie w Ziemię meteorytu i zmiany klimatycznych, które potem nastąpiły. I zdawać by się mogło, że skoro to im się udało, to mają się dobrze. Występują w morzach i oceanach oraz na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Niestety! Happy endu może nie być. Żółwie mogą podzielić los innych gatunków, których największym wrogiem okazał się być człowiek. Szacuje się, że z powodu niszczenia naturalnego siedliska żółwi, handlu ich mięsem, jajami, pozyskiwania dla skorup lub odławianych do sklepów zoologicznych oraz intensywnego rybołówstwa, żółwie znikną z powierzchni zmieni w ciągu najbliższych 50 lat.

Fot. T. Sorupka

Od 2000 już roku 23 maja obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. W Polsce dzień ten organizowany jest od 2009 r. przez Stowarzyszenie Krakowscy Żółwiarze.

Żółwie to jedyne kręgowce z zewnętrznym szkieletem. Pancerz jest częścią ich układu kostnego. Chroni całe ich ciało. Żółwie nie są w stanie,  tak po prostu „wyjść ze skorupy”.

joemonster. org

Są jajorodne, a płeć potomstwa uzależniona jest od temperatury, w jakiej przebywają i rozwijają się jaja.  Jak wszystkie gady są zmiennocieplne. W klimacie umiarkowanym zapadają w sen zimowy tzw. hibernację. Są takie, które jedzą mięso i takie, które jedzą tylko rośliny. W razie niebezpieczeństwa chowają się w pancerz.

joemonster.org

Jedynym żółwiem naturalnie występującym na terenie Polski jest żółw błotny. Jest to bardzo rzadki gatunek objęty w 1935 r. ochroną ścisłą. Wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi  Zwierząt, jako gatunek zagrożony wyginięciem. Na terenie Regionalne Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu w Nadleśnictwie Karczma Borowa na terenie leśnictwa Kąkolewo jest jedyny w Wielkopolsce rezerwat żółwia. 

„Ostoja żółwia błotnego została ustanowiona Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 maja 1974 r. Łączna powierzchnia lasu i bagna stanowiącego rezerwat to 4,42 ha. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona jednego z nielicznych stanowisk żółwia błotnego – (Emys orbicularis), jedynego gatunku żółwia występującego w Polsce. Żyją tu jednak również zaskrońce, ropuchy, kumaki i żaby brunatne.

Wyjątkowe zdjęcia wykonanie na terenie rezerwatu publikujemy dzięki uprzejmości autora pana Tomasza Skorupki.