Aktualności Aktualności

Powrót

Spotkanie wielkopolskich leśników - kombatantów

Spotkanie wielkopolskich leśników - kombatantów

Podczas wizyty wielkopolskich leśników-kombatantów w Nadleśnictwie Oborniki historia spotkała się ze współczesnością. W programie znalazł się bowiem – obok odwiedzin miejsc pamięci narodowej – także pokaz pracy maszyn leśnych.

Spotkanie odbyło się 9 września 2014 r. Kombatantom towarzyszyli zastępca dyrektora RDLP w Poznaniu - Henryk Piskonowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki - Włodzimierz Kowal oraz pracownicy biura Dyrekcji i Nadleśnictwa.

W części panelowej Nadleśniczy przedstawił podstawowe parametry prowadzonej przez nadleśnictwo gospodarki leśnej, a także historię nadleśnictwa, ilustrując swoją prezentację licznymi fotografiami archiwalnymi.
W części terenowej centralnym punktem było złożenie przez kombatantów kwiatów na „Grobach Rożnowickich", zbiorowej mogile ofiar niemieckiego hitleryzmu.

Dużym zainteresowaniem gości cieszyła się również obserwacja pracujących forwarderów i harvesterów. Liczne komentarze na temat efektywności maszyn, ale i miejsca człowieka w procesie prac pozyskaniowych, wskazywały na to, jak bardzo praca w lesie na przestrzeni lat zmieniła swój charakter.
Wspólny obiad na zakończenie był okazją do wymiany wrażeń oraz do nakreślenia wstępnych planów kolejnego spotkania.