Aktualności Aktualności

Powrót

Społeczne sadzenie lasu w Nadleśnictwie Czerniejewo

Społeczne sadzenie lasu w Nadleśnictwie Czerniejewo

Nadleśnictwo Czerniejewo przy współpracy z władzami Miasta i Gminy Września, Miasta i Gminy Nekla oraz Miasta i Gminy Czerniejewo inicjuje akcję społecznego sadzenia lasu na obszarach zniszczonych przez huragan z 2017 roku.

Akcja sadzenia rozpocznie się od lasu położonego w granicach Wrześni – tzw. „Małpiego Gaju”, dotkniętego skutkami huraganu. Będzie przeprowadzana w kolejne soboty, tj. 30 marca i 6 kwietnia br.

Sadzenie planujemy rozpocząć o godzinie 9:00, a zakończyć ok. godziny 13:00, lecz każdy może uczestniczyć w sadzeniu tak długo, na ile wystarczy mu czasu i sił - informuje Zbigniew Błasiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo.

Podczas spotkania 7 marca br., które odbyło się w urzędzie Miasta i Gminy Września przedstawiciele Nadleśnictwa z włodarzami Wrześni oraz przedstawicielami zainteresowanych organizacji społecznych, ustalali szczegóły organizacyjne akcji społecznej sadzenia „Małpiego Gaju”.

Przeczytaj więcej o idei i celach akcji zainicjowanej przez Nadleśnictwo Czerniejewo!

Sobotnie sadzenie lasu skierowane jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi – stad nazwa „sztafeta pokoleń”, lecz w akcji może wziąć udział każda chętna osoba. - Chcemy aby las, który w przyszłości ma służyć jako miejsce wypoczynku dla mieszkańców Wrześni został posadzony ich rękami - dodaje Nadleśniczy.

Osoby chętne mogą zgłosić się we wskazanych godzinach, w dogodnym dla nich czasie. Każdy uczestnik, który pojawi się na obszarze Małpiego Gaju i wyrazi chęć sadzenia, zostanie poinstruowany, jak tą czynność prawidłowo wykonać.

Nadleśniczy zwraca się z prośbą, aby osoby udające się na sadzenie lasu wzięły pod uwagę warunki atmosferyczne i dostosowały ubiór do pracy na świeżym powietrzu (czapki na głowie, rękawiczki, odpowiednie obuwie np. kalosze, kurtka). Małpi Gaj stanowi w chwili obecnej otwartą, bardzo wietrzną przestrzeń. W przypadku deszczu trudno znaleźć miejsce, żeby się schronić.

Osoby, które chcą wziąć udział w sadzeniu proszone są również w miarę możliwości o zabranie własnego narzędzia (szpadel). Dla tych, którzy nie posiadają narzędzi Nadleśnictwo postara się je zapewnić.

Organizacją ruchu oraz miejscem do parkowania pojazdów kierować będzie Straż Miejska Wrześni.

Władze Wrześni zaproponowały również aby do akcji sadzenia „Małpiego Gaju” włączyć  młodzież, uczącą się w wrzesińskich szkołach średnich. Szczegóły tej akcji zostaną ustalone z dyrektorami szkół. 

Podobną akcję społecznego sadzenia lasu Nadleśnictwo Czerniejewo planuje również przeprowadzić na terenie gminy Nekla oraz gminy Czerniejewo. Wydarzenie to przewidziane jest na sobotę 6 kwietnia br., a w przypadku zainteresowania również 13 kwietnia br. Jednak jak informuje Nadleśniczy - Nie wykluczamy również innych terminów, gdyż warunki będzie dyktowała tak naprawdę pogoda.

W najbliższym czasie na stronie internetowej Nadleśnictwa oraz Urzędu Miasta i Gminy Września pojawią się kolejne komunikaty ze szczegółami, w tym z mapkami dojazdów i parkingów.