Aktualności Aktualności

Powrót

Skąd biorą się sadzonki drzew sadzonych w lesie?

Skąd biorą się sadzonki drzew sadzonych w lesie?

Niedługo, bo już w połowie października rozpocznie się jesienne sadzenie lasu. Do odnowienia 28 ha powierzchni potrzebne będzie ok. 190 tys. sztuk sadzonek. Skąd wziąć taką ilość małych drzew? Tłumaczą specjaliści z Nadleśnictwa Czerniejewo.

Sadzonki pozyskuje się ze szkółki leśnej. Większość szkółek leśnych to szkółki otwarte, w takich szkółkach najczęściej produkuje się gatunki światłolubne. Rzadziej spotkać można szkółki podokapowe, czyli takie gdzie produkcja sadzonek odbywa się pod osłoną drzew. Szkółki podokapowe przede wszystkim produkują sadzonki drzew wymagających osłony przed słońcem lub mrozem w pierwszych latach życia. W szkółkach otwartych i podokapowych produkuje się sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Zupełnie inaczej wygląda produkcja sadzonek z bryłką w szkółkach kontenerowych. Takich szkółek w Polsce jest zaledwie kilka.

Szkółka leśna Nadleśnictwa Czerniejewo położona jest w Leśnictwie Jezierce. Założona została w 1972 roku. Produkcja sadzonek odbywa się na 3,60 ha otwartej powierzchni. Szkółka podzielona jest na 4 kwatery oddzielone pasami ochronnymi. Pasy te mają za zadanie stworzyć korzystny mikroklimat sprzyjający rozwojowi sadzonek, ograniczyć gwałtowne wiatry, czy tworzyć lekkie ocienienie. Szkółka ma korzystne warunki glebowe i mimo stosunkowo długiego czasu istnienia zachowuje wzorową zdolność produkcyjną. Powierzchnia produkcyjna szkółki wyposażona jest w system nawadniający w postaci deszczowni.

W szkółce produkowanych jest 25 gatunków drzew i krzewów głównie na potrzeby Nadleśnictwa oraz na sprzedaż. Rocznie wyjmowanych ze szkółki z przeznaczeniem do odnowień i zalesień jest ok. 800 tyś. sztuk sadzonek, z czego 70% stanowią gatunki liściaste a 30% gatunki iglaste. Produkowane są zarówno główne gatunki lasotwórcze takie jak: sosna, dęby, świerk, olsza, buk, grab, klon, jak i wzbogacające różnorodność biologiczną np.: jarząb, jabłoń dzika, kalina koralowa, bez czarny, dereń. Te ostatnie są szczególnie ważne, ze względu na to, że ich kwiaty, owoce i nasiona często stanowią źródło pokarmu dla rzadkich gatunków zwierząt. Dla efektywnej produkcji szkółkarskiej bardzo ważna jest również ciągła wymiana doświadczeń i szkolenia leśników szkółkarzy.

Szkółka w Jeziercach stanowi jeden z punktów ścieżki edukacyjnej i jest często odwiedzana przez dzieci i młodzież w ramach programu edukacji leśnej.

Sadzonki na terenie RDLP w Poznaniu hodowane są łącznie w 28 szkółkach leśnych na łącznej powierzchni produkcyjnej 131 ha. Dominują szkółki zespolone o powierzchniach powyżej 5 ha. Jest ich 15 i stanowią 65% powierzchni ogólnej. Szkółek o powierzchniach od 3 - 5 ha jest 10 (30,5% pow.) Pozostałą powierzchnię zajmują 3 szkółki małe.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkółek? Zachęcamy do lektury najnowszego dodatku Głosu Lasu, w którym specjaliści z Nadleśnictwa Jarocin opisują niezwykłą szkółkę kontenerową, produkującą sadzonki dębów. Skrót znajduję się również w naszych aktualnościach.

 

Chcesz wykazać się inicjatywą w swojej firmie i zorganizować sadzenie lasu, skontaktuj się z nami, w zakładce "kontakt - dla mediów" znajdziesz niezbędne dane.