Aktualności Aktualności

Powrót

Rusza kolejna edycja Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów

Rusza kolejna edycja Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów

Czy polskie lasy mają się dobrze? Czy ich przybywa, czy ubywa? Jak zmieniają się w czasie? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w raporcie przygotowanym przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Aby uzyskać możliwie największą wiedzę o lasach w Polsce Lasy Państwowe zlecają prowadzenie szczegółówej inwentaryzacji lasów wszystkich własności, nazywanej Wielkoobszarową Inwentaryzacją Stanu Lasu (WISL). Działania te prowadzone są od 2005 roku w cyklach pięcioletnich, a ich wyniki dostępne są publicznie. Jest to bardzo obszerne, szczegółowe opracowanie, z którego można się dowiedzieć m.in. jak wygląda sytuacja w lasach państwowych, prywatnych, a nawet w parkach narodowych.

Do 2024 r. będzie trwała kolejna edycja WISL. Lasy Państwowe podpisały umowę z Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL) na przeprowadzanie już czwartego spisu polskich zasobów leśnych. BULiGL przy współpracy z Instytutem Badaczym Leśnictwa (IBL) tworzą taki raport. Z danymi można zapoznać się na stronie Banku Danych o Lasach lub WISL.

Podczas poniedziałkowej konferencji (3 sierpnia) Minister Środowiska Michał Woś mówił "Realizacja WISL jest bardzo ważną umową, która pozwoli na zdobycie danych o stanie polskich lasów. Już poprzednie edycje dostarczyły twardych danych odnośnie stanu lasów. Tereny te zajmują już 29,6 proc. powierzchni kraju, a co ósme drzewo ma powyżej 100 lat."

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany, które zaszły w ostatnich latach w Lasach Państwowych.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu przygotowanego przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, w którym przybliżony został projekt Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu.