Aktualności
Rezerwat „Dąbrowa Smoszew” – uroki wiosny
Rezerwat „Dąbrowa Smoszew” – uroki wiosny
Mimo niekorzystnej aury, w lasach liściastych dominuje niezwykle urokliwy aspekt wiosenny, czyli łanowo kwitnące rośliny runa. Będzie on trwał do czasu wykształcenia pełnego ulistnienia drzew. Przy pierwszych promieniach słońca zachęcamy Was do spacerów i aktywnego spędzenia czasu w lesie. Może on być miłym rodzinnym akcentem podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Na cel naszej wycieczki warto wybrać rezerwaty.
W rezerwacie Dąbrowa Smoszew (Nadleśnictwo Krotoszyn) eksplodowało wiosenne życie. Rośliny runa spieszą się, by wydać nasiona przed rozwojem liści dębów i grabów, które "zabiorą" im światło.
To najlepsza pora do podziwiania niezwykłego aspektu wiosennego lasów grądowych. Zielony kobierzec liści rozwijających się roślin runa pokryty jest śnieżnobiałymi kwiatami zawilców gajowych, gdzieniegdzie cieszy oko złoto ich żółtych kuzynów oraz ziarnopłonu wiosennego. Uważny obserwator dostrzeże też z pewnością fiołki leśne. A to dopiero początek niezwykłego festiwalu życia, który za kilka tygodni zakończy się równie niespodzianie jak niedawno się zaczął. Do już wspomnianych roślin będą dołączały kolejne, których liście nieśmiało wychylają się pomiędzy zawilcami. Trochę jakby zawstydzone tym, że jeszcze nie mają kwiatów.
Rezerwat Dąbrowa Smoszew jest jednym z 69 rezerwatów w zarządzie RDLP w Poznaniu, zajmujących powierzchnię ponad 2 tys. ha.
Należy jednak pamiętać, że miejsce to podlega ochronie i można je podziwiać tylko z wyznaczonych do zwiedzania szlaków, aby nie niszczyć tych wspaniałych roślin. Jeśli uszanujemy ten zakaz to z pewnością będziemy mogli wracać do rezerwatu każdego roku.
W okolicach Poznania aspekt wiosenny możecie podziwiać również w Rezerwacie Czmoń (Nadleśnictwo Babki) z wykształconym grądem środkowoeuropejskim i siedliskiem lasu dębowo-wiązowo-jesionowego. W runie znajdziecie wiele gatunków kwiatów na czele z zawilcami. Z kolei w Rezerwacie Promenada (Nadleśnictwo Oborniki) główną atrakcją jest łanowo kwitnąca kokorycz.
Mieszkańców samego Poznania ucieszy fakt, iż baśniowy widok białych i żółtych zawilców, fioletowych przylaszczek i fiołków roztacza się nieopodal granic miasta - w Rezerwacie Meteoryt Morasko (Nadleśnictwo Łopuchówko). To również niezwykle interesujące miejsce z zupełnie innego względu.
Więcej o aspekcie wiosennym przeczytacie w naszym wiosennym cyklu!
Rezerwat Meteoryt Morasko położony jest na Górze Moraska wznoszącej się nad Poznaniem 154 m n. p. m. Ze względu na rozmiar i ilość kraterów oraz masę odnalezionych na tym terenie meteorytów jest to obiekt unikalny w skali Europy oraz jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju. Powstałe w miejscach kraterów śródleśne jeziorka stworzyły unikalne siedliska przyrodnicze, charakteryzujące się bogatą florą oraz fauną. Po terenie rezerwatu oprowadza nas specjalnie przygotowana ścieżka dydaktyczna, charakteryzującą historię tego miejsca oraz wartości przyrodnicze.