Aktualności Aktualności

Powrót

Przejażdżka quadem po lesie zakończona mandatami

Przejażdżka quadem po lesie zakończona mandatami

Jednym z najczęstszych problemów, z jakim zmagają się Strażnicy Leśni to nielegalny wjazd do lasów quadami i crossami. Z tym rodzajem szkodnictwa leśnego walka jest wyjątkowo trudna. Sprzymierzeńcami w identyfikowaniu sprawców nielegalnych przejażdżek są policja i nowe technologie. Coraz częściej pomagają również inni użytkownicy lasów, którzy zgłaszają takie sytuacje.

Tak było w przypadku Nadleśnictwa Czerniejewo, gdzie 29 marca funkcjonariusze Posterunku Policji w Nekli wspólnie ze Strażnikami Leśnymi zatrzymali 39-letniego mieszkańca gminy Nekla. Przynajmniej trzykrotnie złamał on zakaz poruszania się pojazdami silnikowymi po lesie, wjeżdżając do niego quadem.

Od pewnego czasu mieliśmy sygnały od spacerowiczów, którzy odwiedzają tereny leśne Nadleśnictwa Czerniejewo, że w okolicach Leśnictw Nekielka i Jezierce, drogami leśnymi porusza się duży quad.” - relacjonuje Michał Sujak, Komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Czerniejewo.

Mężczyzna poruszający się czterokołowcem w lesie został nagrany przez spacerujące osoby. Nagrania te trafiły do czerniejewskiej Straży Leśnej. Problemem okazał się fakt, że pojazd nie posiadał tablic z numerami rejestracyjnymi, co uniemożliwiało identyfikację sprawcy. W związku z tym leśnicy zwrócili się o pomoc do policji z miejscowego posterunku w Nekli. Ich wspólne działania spowodowały, że udało się ustalić tożsamość właściciela czterokołowca.

Dzięki temu Policja mogła zatrzymać podejrzanego do kontroli drogowej. Jak się okazało pojazd, którym się poruszał, nie miał zamocowanej tablicy z numerem rejestracyjnym w widocznym miejscu. Po okazaniu nagrań kierujący przyznał się do popełnionych wykroczeń z art. 161 Kodeksu Wykroczeń, za co otrzymał cztery mandaty karne, w tym za brak zamocowanej tablicy rejestracyjnej.

Zdjęcie przedstawia moment zatrzymania właściciela quada. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Czerniejewo.

Powyższa sytuacja jest przykładem skutecznej współpracy Policji i Straży Leśnej. Funkcjonariusze regularnie realizują wspólne patrole. Ich zadaniem jest skoordynowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa użytkowników lasów oraz zwalczanie przestępstw związanych z terenami leśnymi. Chodzi tu między innymi o śmiecenie, kradzieże drewna, kłusownictwo i inne rodzaje szkodnictwa leśnego.

"Dominującym wykroczeniem nadal jest wjazd pojazdem do lasu, w związku z czym warto przypomnieć, że poruszanie się motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalne jest w lesie wyłącznie na odpowiednio oznakowanych drogach publicznych", przypomina Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu