Aktualności Aktualności

Powrót

Przyłapani na własnym podwórku

Przyłapani na własnym podwórku

Złodzieje zostali złapani na swojej posesji w momencie przecinania skradzionego drewna

Od dłuższego czasu Straż Leśna z Nadleśnictwa Taczanów oraz Policja z Sieroszewic patrolowała okoliczne lasy. Dzięki cyklicznym działaniom funkcjonariuszy, 1 kwietnia br. udało się złapać dwóch mężczyzn, którzy dokonali wyrębu i kradzieży drewna z lasu.

Jeszcze tego samego dnia udało się dotrzeć do sprawców kradzieży drewna. Zostali oni przyłapani niejako na gorącym uczynku. Niespodziewana wizyta funkcjonariuszy miała miejsce w momencie, kiedy przecinali skradzione drewno na swojej posesji.

Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim sprawcami kradzieży okazali się mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego. Nadleśnictwo Taczanów oszacowało poniesione straty na ponad 1200 zł. Zatrzymanym mężczyznom może grozić do 5 lat więzienia.

Jak widać współpraca strażników leśnych i policjantów przynosi efekty. Wspólne działania mają na celu zapobieganie kradzieży drewna z lasu, nielegalnym wycinkom i kłusownictwu. Funkcjonariusze sprawdzają również zasadność wjazdu do lasów samochodów, kontrolując pojazdy po względem przewożonego ładunku.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada 126 urządzeń do monitoringu leśnego (kamery, foto pułapki i wideo rejestratory). Wspólne patrole Straży Leśnej i policji oraz stosowanie nowoczesnych metod m.in. monitoringu leśnego, znacznie poprawiły wykrywalność przestępstw. W ubiegłym roku na terenie RDLP w Poznaniu odnotowano 269 kradzieży drewna. W latach poprzednich liczba ta była znacznie większa.