Aktualności Aktualności

Powrót

Praktyczne porady dla grzybiarzy

Praktyczne porady dla grzybiarzy

Miłośnicy grzybobrania mają powody do zadowolenia. W Wielkopolsce pojawia się coraz więcej grzybów. Sprzyja temu wilgotna i ciepła pogoda. Zbierając grzyby powinniśmy jednak pamiętać o podstawowych zasadach.

Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu:  na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Pamiętajmy, żeby nie zbierać dużych, starych owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a  mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.

  • Zbieraj tylko te grzyby, co do których jesteś pewien, że są jadalne (warto korzystać z atlasu grzybowego)
  • Nie wolno rozpoznawać gatunków grzybów na podstawie ich gorzkiego smaku – istnieją gatunki śmiertelnie trujące, posiadające przyjemny, słodkawy smak, np. muchomor sromotnikowi, muchomor wiosenny.
  • Jako początkujący grzybiarz zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i występuje dużo mniejsze ryzyko zatrucia niż w przypadku grzybów blaszkowych.
  • Zbieraj wyłącznie grzyby zdrowe, a także wyrośnięte i dobrze wykształcone. Młode grzyby, bez wykształconych cech danego gatunku, stanowią najczęstszą przyczynę tragicznych pomyłek.
  • Zbieraj grzyby do koszyków bądź pojemników przepuszczających powietrze. W żadnym przypadku nie korzystaj z foliowych reklamówek, gdyż grzyby w nich przechowywane powodują zaparzanie owocników i przyspieszają ich psucie. Więcej informacji na stronie WSS-E w Poznaniu
  • Nigdy nie zbieraj grzybów rosnących w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach będących skupiskiem odpadów, takich jak zakłady produkcyjne lub drogi o dużym natężeniu ruchu, ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
  • Jeżeli po spożyciu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcz mięśni, podwyższona temperatura, należy natychmiast sprowokować wymioty poprzez wypicie ciepłej wody z solą, zabezpieczyć treść żołądkową i zgłosić się do lekarza. Obierzyny grzybów, resztki potrawy, wymiociny stanowią ważny materiał do ustalenia przyczyny zatrucia i pozwalają zastosować właściwe leczenie.

Jak wynika ze statystyk sanepidu w ubiegłym roku w Polsce grzybami zatruło się aż 46 osób, w tym jedna osoba śmiertelnie. Od lat niechlubny prym wiedzie muchomor sromotnikowy. W 2016 roku aż 13 osób zatruło się tym grzybem w tym jedna śmiertelnie. Najczęściej muchomor ten bywa mylony z jadalnymi zielonymi gatunkami gołąbków.

Poza tym w ubiegłym roku dużo zatruć odnotowano po zjedzeniu piestrzenicy kasztanowatej - jednego z pierwszych wiosennych grzybów powszechnie uważanego za jadalnego, który jednak może zaszkodzić i spowodować zatrucie a nawet śmierć. Kolejnymi grzybami na czarnej liście są: krowiak podwinięty zwany olszówką i lisówka pomarańczowa często mylona z kurką.

W razie wątpliwości, czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, możemy skorzystać z bezpłatnych porad grzyboznawców Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, ul. Libelta 36, infolinia: 61 85 44 846.